اینجا چراغی روشن است

سفر به گرای 270 درجه *

پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۳، ۱۰:۴۳ ب.ظ


اسفند برای من ماه خاصی است.

هر سال اوایل اسفند که می شود دلم هری می ریزد. یک اضطراب شیرین. فاطمه داریم به سفر جنوب نزدیک می شویم.

از پنج سال پیش اسفند برای من پر از بوی خاک جنوب شد.

سال اول دانشگاه بودم و مثل خیلی های دیگری که دین شان موروثی بود، با ورود به فضای شبهه آلود دانشگاه داشتم زیر سیل تناقضات بی شمار دفن می شدم. اطلاعیه های اردوی جنوب مثل فلقی بود در ظلمات درونم. خیلی ها می گفتند سفر سختی است. اتوبوس های بدون سیستم تهویه، هوای داغِ پر از خاک و خل، عطش، امکانات بهداشتی محدود، دیر و زود شدن غذا، کم خوابی و... . عده ای هم گفتند خوب است اما نگفتند خوب یعنی چه. خدا خواست و من زائر شدم.

حالا ذهنم پر از خاطرات خوش جنوب است. خاطراتِ مناطق، زائرها، راوی ها، گریه ها، خنده ها، صدای تلق تلق قطار و... .اسفند که می شود گویی یک بقچه ی سفید در ذهنم باز می شود و تمام عطرها،صداها و تصاویر مربوط به جنوب زنده میشوند و بی قرارم می کنند...

قطار جنوب... قطاری ست که کوپه هایش پر از آدم های بانشاط بود. شور بی نظیری در دل همه موج می زد. خوابها سبک بود و دل ها مشتاق هرچه زودتر رسیدن. قطار جنوب یعنی قطاری که آدم ها را از زمین به آسمان می برد. این قطار متفاوت از تمام قطارهای عالم است.


شلمچه با فانوس هایش در ذهنم ثبت شده. غروب میان آن فانوس ها خاک خنک پاهای برهنه را نوازش می دادند و نواهای غریب از بلندگوها پخش می شد. آب های مواج هر جا مجال یافته بودند خاک های نرم را تر کرده بودند. آن موج ها... آن موج هایی که در سفر به خرمشهر با آدم حرف می زدند. روایت های آن راوی عاشق از فریادِ زیرِ آبِ آن شهدایی که زیر آبهای نمی دانم کدام رود، تیر خورده بودند و جان داده بودند. آب های جنوب پر از یاد خون اند. آن فرزند شهید که دو سه سال پیش، دم برگشت از شلمچه دیدمش. داشت برای بابای شهیدش ضجه می زد. یک پسر جوان. خیلی جوان داشت از ته دل فریاد می زد. همه دورش جمع شده بودند. می گفت بابای من یک جایی توی این خاک خوابیده و نمی دانم قبرش کجاست. می گفت پاهایتان را می بوسم، شما زائران بابای بی نشان منید...تواضع می کرد. گریه می کرد. مثل ابر بهار...

خاطره ی دیگرم به وقتی برمی گردم که بر اثر اتفاق یا در اصل دعوت من و دو سه نفر دیگر به مسجد شلمچه رفتیم. شلمچه ای که همیشه از جمعیت موج می زد در آن وقت سال خلوت بود. بعد از نماز در مسجد شلمچه همراه زنی که صورت و صدای گرم و زیبایش هنوز در خاطرم است روی خاک ها نشستیم و او زیارت عاشورا خواند. حیف که نمی شود احساسات آن لحظه ها را مکتوب کرد.


طلاییه در گرمای ظهر با آن گنبد طلایی و آن آب های مواج و آبیخوش رنگ. آن خاکریزها که حتی برای نسل من که چیزی از آن زمان ها به یاد ندارند و شاید اصلا نبوده اند، تداعی گر خاطرات نادیده اند...

از سال اول هویزه را طور دیگری دوست داشتم. گلستان میان آتش بود. دور و بر یادمان شهدای هویزه بیابان است و داغ. اما آن یک تکه خاک بوی بهشت می دهد. اسم هویزه با شهید حسین علم الهدی گره خورده. در هر کدام از آن قبرهای خاموش هزار غوغاست. هزار دنیاست. خنکای آن حجره های کوچک اطراف مزارها کم نظیر بود برایم. هویزه را باید اول صبح رفت و دید. وقتی ان نسیم خنک پرچم مزارها را می رقصاند و آواز گنجشک ها... یک سمفونی کامل.

شهید چمران را در دهلاویه شناختم. در همان مستند کوتاهی که پخش شد و مثل روضه امام حسین(ع) اشک آدم ها را درمی آورد. در آن تابلوهای نقاشی... در آن یادمان زیبا.

معراج الشهدا... آن کفن های کوچکِ سپید...شهیدی که دست مصنوعی اش را روی استخوان های کفن پوشش گذاشته بودند و می گفتند در همان یکی دو روزی که جسم مطهرش را در آن جایگاه گذاشته اند غوغا کرده. آنجا یک نور سبز خاصی داشت که آدم را به سکوت وا می داشت.

قرارگاه شهید اسکندرلو، یک قطعه از کویر با خاک های نرم و آسمان پر از ستاره بود. گفته ی دکتر شریعتی را که آسمان کویر به زمین نزدیک تر است، آنجا لمس کردم. نزدیک نیم ساعت در تاریکی مطلق روی خاک دراز کشیده بودم و به آسمان نگاه می کردم.

دو کوهه که می روی حس سربازانی را که برای جنگ آماده می شده اند تا حدی درک می کنی. با نواهای آهنگران : ای لشکر صاحب زمان آماده باش، اماده باش... که فضا را حماسی کرده اند، شوری در دلت به پا می شود. یادم نمی رود آن شب وقتی برای به اصطلاح رزم شب کلی راه را پیاده رفتیم. روحانی و آقایان کاروان پیشاپیش ما پرچم به دست حرکت می کردند. تا چشم کار می کرد زمینِ عریان بود و آسمان پرستاره. تا اینکه به سوله ای رسیدیم و دعای کمیل خوانده شد. سوله با نور چند شمع و چراغ روشن بود و پنجره هایش را با پلاستیک پوشانده بودند. آن اطراف پر از قبرهای کوچک و بزرگی بود که رزمندگان برای مناجاتِ شبانگاهی کنده بودند...
و فکه، چزابه و ده ها جای دیگر که اسم هایشان در خاطرم نمانده اما آن احساسات غریب، کم نظیر و هیجان انگیزی که در دل جاری می کنند، هنوز در من زنده اند...

 

فکه

آسمان مقبره ی دانیال نبی علیه السلام

پیرمرد محزون جنوبی نزدیک اروند...

مقبره ی دانیال نبی علیه السلام

آنجا بوی سبزی و تازگی بهار بیشتر از هر در و دشتی توی دماغت می پیچد :)

شیشه ی گلیِ اتوبوس :) آن آبها هم، آب باران اند که روی خاک جمع می شوند. آنجا پر از این برکه های مواج است.

+ از همان اولین باری که جنوب رفتم، بعد از سفر بی قرار شدم. بی قرار دوباره رفتن. می گویند آنهایی که به کربلا مشرف می شوند هم همین حس را دارند. خدا کند آن بی قراری اعظم هم نصیب شود... .امسال رفتنم به جنوب میسر نشد. یعنی هنوز میسر نشده و ... منتظرم. اسفند بی جنوب برای من اسفند روی آتش است... سیاه است. بخدا اغراق نمی کنم.

++عکس ها را سال اول با دوربین موبایلم گرفته ام زین سبب بی کیفیت اند!

 

 * اسم یک رمان خوب و حتی عالی من باب دفاع مقدس و جنگ.

 

 


نظرات  (۱۲)

 • هیئت مجازی کتاب
 • سلام

  به بهانه ی زاد روزش...

  دعوتید به:

              یادگاران 2

  http://heyateketab.blog.ir/post/189
 • تا اینجا خواندم...
 • سلام....اولین کتاب سال 94....  http://baketab.blog.ir/post/56
  سلام

   دعوتید به 


  http://heyateketab.blog.ir/post/191
   شیعه کیست؟ »
  حضرت فاطمه‏ علیها السلام :
  اگر به آنچه تو را به آن فرمان می‌‏دهیم عمل کنی و از آنچه برحذر می‏داریم دوری کنی ، از شیعیان مایی و الّا هرگز.
  بحار الأنوار ، ج ۶۸ ، ص ۱۵۵ .
    
 • حسین زیلان
 • خیلی دوست دارم مناطق عملیاتی جنوب رو از نزدیک ببینم. اگه خدا بخواد تو سال 94 ...
  در کل با عکس هاتون حال کردم
  پاسخ:
  انشالله
  پاسخ:
  سلام
  ممنون
  سلام بر فاطمه مهربان خودم که این روزها مثل اسفند روی آتش است..! نمیدانم چرا خیلی ها برعکس منند، دانشگاه برای من خیلی بهتر آز دبیرستان بود.. چقدر عکسهایت حال و هوایم را عوض کرد..و البته متنت من طلاییه را خیلی دوست داشتم... کاش برویم باز هم.. دعایمان بفرمایید بانو..
  پاسخ:
  سلام عزیزم
  فی الحال آرام گرفته ام ...
  انشالله که راهی شوی
 • غریبانه ام دیگه
 • امسال هم می خوام طرح فرزند آوری رو پیاده کنم، بخاطر همین از قافله ای که به سمت نور می ره جا موندم. برای طرحم دعا کن. رفیق یادت نره.

  خداحافظ رفیق

  پاسخ:
  اجرایی کردن این طرح کم از زیارت کربلا نداره خواهرم:)
  انشالله خدا با شماست 
  کاش یه آدرس  مجازی میگذاشتید لااقل :)
 • بازم همون غریبانه
 • برای من هم اسفند پر از بوی شهیدانه، پر از بوی خاک کربلای ایران.

  حدودا سه سال پیش وقتی زایمان طبیعی داشتم و درد به غایت رسیده بود تو اتاق زایمان همون حس و حال و همون مردان حماسه ساز بی ادعا رو صداشون کردم ... معجزشم دیدم.

  مادر مادر السلام علیک یا فاطمه الزهراء

 • همون غریبانه
 • رفیق! اگه رفتی اون طرفا یادت به وبلاگت بیفته، یه سلامی هم از طرف بندۀ سراپا تقصیر به سید و سالار شهیدان و بعد همۀ شهدا بده. مخصوصا تو طلائیه و شلمچه.
  پاسخ:
  چشم
  شما دعا کن توفیق بشه برم...

  الا یا ایها الساقی ... که عشق اول نمود آسان ولی افتاد مشکل ها.

  ای حسینی مسلکان یاران خاموش امام

  تا شما بودید هر شب ماجرایی داشتیم

  سلام
   دلمان هوایی شد...
  ان شا الله زیارت جنوب نصیبتان....
  بعد از مدت ها ممنون.....
  پاسخ:
  سلام 
  انشالله قسمت شما

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی