اینجا چراغی روشن است

نیم نگاهی به «خاطرات یک خون آشام»!

جمعه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۲، ۰۲:۰۱ ق.ظاین روزها شاهد ایجاد موج تازه ای از فیلم های ومپایری(خون آشامی)در غرب و هالیوود هستیم. تاریخچه ی ظهور این نوع فیلم ها برمی گردد به «دراکولای برام استوکر»  1992 .

بعد از فیلم هایی با مزمون زامبی ها و فیلم های آخرالزمانی حالا نوبت فیلم های خون آشامیست که تبدیل به یک جریان شوند.فروش فوق العاده و محبوبیت جهانی بازیگران این فیلم ها نشان دهنده ی تاثیرگذاری گسترده ی آنها بر مردم دنیا و به خصوص قشر نوجوان و جوان است.با یک سرچ ساده توی اینترنت می توانی مطالب زیادی را در مورد خلاصه ی داستان ها، لینک های دانلود، نقدها، مصاحبه ها و صد البته زندگی خصوصی بازیگران و حاشیه های این فیلم ها از سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان به دست بیاوری.سایت ها و وبلاگ هایی که عموما به صورت خودجوش توسط خود ایرانی ها راه اندازی  شده است و اصلا نیازی به هدایت و سرمایه گذاری از سوی آن ور آبی ها ندارد!

از بین این نوع فیلم ها سری سینمایی «گرگ و میش» و سریال «خاطرات یک خون آشام» دارای محبوبیت بیشتری در بین مردم است.فیلم هایی که بر خلاف دراکولای برام استوکر، سه گانه ی تیغه، پسران گمشده و ... تصویر متفاوتی از خون آشام ها به دست می دهند.

"خون آشام سبک سابق این فیلم ها، مردگانی متحرک با خصوصیاتی مشابه بودند: بی عاطفه، بی محبت، بی رحم، وحشی و درنده، قدرت بسیار زیاد، زشت و ترسناک بودن، دشمن خوبی ها و زیبایی ها، عدم اصالت خانواده و فرزند، زندگی گله وار و حیوانی داشتن، عطش به خون، قاتل انسان ها و... ." 1

اما در سری جدید فیلم های ومپایری(خاطرات یک خون آشام و گرگ و میش) تصویر مثبتی از خون آشام ها ارائه می شود.تحلیل های مربوط به گرگ و میش را از اینجا (1)می توانید بخوانید.

در مورد سریال ِ خاطرات یک خون آشام؛ در واقع محتوای اصلی این مجموعه مشابه با گرگ و میش است: دختری عادی درگیر عشق مثلثی با دو موجود فراطبیعی!

در خاطرات یک خوناشام، خون آشام ها موجوداتی خوش قیافه، جذاب، دارای هوش و استعداد و توانایی های بالا و عمر جاودانه اند.آنها احتیاجی به آب و غذا(نیازهای اولیه ی انسانی)  ندارند و توانایی های جسمی فرا انسانی شان آنها را در مقابل نسل بشر تقریبا شکست ناپذیر می کند.آنها همچنین می توانند در مقابل رنج های زندگی انسایت خود را خاموش کنند!و در نتیجه رنج و عذاب کمتری را متحمل شوند. اما شاید مهم ترین ویژگی آنها که باعث محبوبیت شان در بین مردم می شود روابط عاشقانه ی پایدار و  علاقه و پایبندی به خانواده است!(که حتی در بین خون آشام های به اصطلاح بد وجود دارد).این مساله با توجه به زوال نهاد خانواده در غرب قابل توجه است...!

در سریال «خاطرات یک خون آشام» شخصیتها یکی پس از دیگری تبدیل به موجودات شگفت انگیز و فراانسانی می شوند و جالب اینجاست که بعد از تبدیل شدن به جز کمی حس پشیمانی و گناه ، فرد سرشار از احساسات بسیار مثبت(احساسات تشدید شده) میشود. مثلا "کرولاین" که دخترکی سطحی و حسود است پس از تبدیل شدن به خوناشام، به عنوان دختری فهمیده، عاقل و دوستی قابل اعتماد قلمداد می شود.همچنین است شخصیت "تایلر" که پس از تبدیل شدن به گرگینه به نوعی بلوغ عقلی می رسد.«الینا» شخصیت اصلی فیلم که دخترکی معصوم،دلرحم و مورد توجه است و بیننده را به شدت به همذات پنداری وا می دارد پس از خون آشام شدن به دختری سرزنده تر، جذاب تر و قوی تر تبدیل می شود.( درست مثل "بِلا"ی  گرگ و میش که دخترکی افسرده حال و رنگ پریده است اما پس از تبدیل شدن قوی و زیباتر می شود)و زیبایی مسئله ای است که شدیدا مورد توجه زنان این عصر است!

«دیمن»یکی از شخصیتهای اصلی ِخاکستری این سریال است. او فردی مغرور، خودخواه و جذاب است،که بر خلاف ِ برادرِ پرهیزکارش «استفن»، به خواسته ی خودش تبدیل به خون آشام شده و بدون احساس گناه و ندامت انسان ها را می کشد.شخصیتی که گرچه در ابتدا اندکی حس ِ انزجار را در بیننده برمی انگیزد اما به تدریج تبدیل به محبوب ترین شخصیت مرد فیلم می شود.او بر خلاف استفن،معمولا سرحال و شاد است؛ اعتقاد دارد که فرد ِ متعادلی است و انسانها را موجوداتی مفلوک و قابل ترحم می انگارد و علاقه ای به بازگشتن به دنیای آنها ندارد.


الینا(شخصیت اصلی زن که همراه با دیمن و استفن یک مثلث عشقی را تشکیل می دهند) قبل از خون آشام شدن عاشق استفن است و از دیمن ِ بی رحم و خودخواه نفرت دارد اما پس از تبدیل علاقه ی عجیبی به دیمن پیدا می کند و نهایتا از استفن جدا می شود.دیمن در طول عمرِ صد ساله ی خود انسانهای بی گناه بسیاری را کشته است اما از سوی الینا و دیگران به راحتی بخشیده می شود.کشته شدن یک خون آشام در این فیلم بسیار تاثر برانگیز جلوه می کند در حالیکه کشتن انسانها و خونریزی های پی در پی خون آشام ها بسیار طبیعی و بی اهمیت است.و در نتیجه انسانها و دنیا و روابط شان در این سریال به شدت تحقیر و خون آشام ها_به طور غیرمستقیم_به عنوان نژاد برتر معرفی می شوند!

خوردن ِ خون بارها و بارها در صحنه های مختلف فیلم تکرار می شود و به تدریج برای مخاطب ب مساله ای عادی و حتی جالب تبدیل می شود و گزاف نیست اگر بگوییم نوعی رغبت به خون خواری را ایجاد میکند.

و اما مسئله ی مرگ؛ مرگ در سریال ِ خاطرات خون آشام به سخره گرفته می شود! حتی "جرمی گیلبرت" که یک انسان معمولی است به لطف انگشتر و جادوی یک جادوگر چندین بار می میرد و زنده می شود! ارواح چندین بار در طی سریال به دنیای انسانها برمی گردند. برزخ در این فیلم به صورت دنیایی تاریک و پر از تنهایی ترسیم می شود و غالب ارواح دوست دارند دوباره به دنیا و لذتهای دنیوی بازگردند! همه ی اینها انعکاس ِ دیدگاه جامعه ی غربی و ترس ِ آنها نسبت به مرگ و نیستی است.جاودانگی که یکی از آرزوهای همیشگی انسان بوده است به وسیله ی خون آشام شدن تحقق می یابد! تاریک جلوه دادن برزخ نیز باعث گرایش و علاقه ی بیشتر به جاودانگی و در نتیجه خوناشام شدن است! خون آشام ها می توانند چندصدسال عمر کنند و در این چندصدسال انواع و اقسام لذتها را بچشند.(در فیلم گرگ و میش شاهد روابط عاشقانه ی چندصدساله بین اعضای خانواده ی "کالن" ها هستیم.یا در خاطرات یک خوناشام عشق دیمن به کاترین پس از گذشت یک سده هنوز پابرجاست!).

نکته ی دیگری که در سریال خاطرات یک خون آشام جلب توجه می کند مساله ی مراسم ِ قربانی کردن و استفاده از نمادها ازجمله ستاره ی داوود است.مثلا برای بازگرداندن خون آشام هایی که در کلیسا زندانی شده اند این ستاره ی پنج پر شکل می گیرد. برای نابودی اصیل ها(خون آشام های بدوی) می بایست یکی از آنها در یک ستاره ی آتشین ِ پنج پر قرار بگیرد و قربانی شود.برای بیدار کردن "سایلاس" که قرار است دنیا را به پایان برساند نیز باید سه دسته ی دوازده نفری  قربانی شوند و در جریان ِ قربانی شدن باز هم ستاره های داوود را می بینیم.


ستاره ی پنج پر در اینجا در واقع دروازه ی بین دنیای انسانها و ماوراء ست؛ مشخص نیست هالیوود با محبوب جلوه دادن خون آشام  ها(معمولا تا قبل از نمایش این فیلم ها خوناشام نوعی از هیولاها بودند و مورد متنفر و مایه ی ترس و وحشت اما بعد از نمایش جهانی این فیلم ها شاهد محبوبیت گسترده ی خوناشام ها و تبدیل شدن آنها به نماد و الگو در بین جوانهاییم)، عادی سازی عشق مثلثی، ترویج جادو، خونخواری و نمادگرایی در ذهن مخاطب اینگونه فیلم ها چه خواب شیرینی دیده است... * من تحلیل گر و نقاد نیستم و نمی دونم این سریال به لحاظ هنری اصلا جایگاهی برای نقد داره یا نه! فقط چیزهایی که بعد از دیدن ِ چهار فصل از این سریال و 4 سری ِ گرگ و میش(متاسفانه)،به عنوان یه مخاطب ِ خنگ، به ذهنم رسید نوشتم!و اگر از من می پرسید هیچکدوم ارزش دیدن ندارن :|

 

نظرات  (۵۷)

 • سایه پنهان
 • من کاملا با نظر کاربر حسینی موافق هستم.مخصوصا در سریال اصیل ها کاملا به خونه و خانواده و انسان دوستی و عشق اهمیت داده میشه.
  و واقعا هم درسته هر کدوم از اون شخصیت ها نماد یک نوع از انسان هان
  یکی  همیشه گناهکار یکی فداکار یکی...
  خلاصه اینکه هیپ چیز جز خدا بی عیب نیست فقط باید کمی دقت کنیم
  و به همه پیشنهاد میکنم فقط جنبه های مثبت فیلم رو در نظر بگیرین.اینطور که شما نکات منفی رو میگید کسی که اهمیت نمیداد هم الان دیگه میده.و تا آخر فیلم رو ببینین و بعد نظر بدین

  و با این کارای اشتباه محضمون تنها چیزی که بدستش اوردیم عقده ای شدن و بی جنبه گی و اختلالات و بی نظمی تو ایران
  در ضمن یه چیزم که برام خیلی جالبه اینه که تمام دنیا اشتباه میکنن جز ایران😹😹😹(همین حجاب و اینا)
  پاسخ:
  بله یه عده مون هم فکر می کنیم هرچه که اونها می کنن مطلقاً درسته و هر چه که ما انجام می دیم مطلقاً غلط و بد و سیاه.

  عقده ها و انحرافات جنسی متاسفانه نتیجه ناکارآمدی نهادها و بی خردی برخی مدیران و مسئولانه که به جای ترویج ازدواج آسان و مشاوره های کارآمد، روز به روز دارن بر سختی های ازدواج اضافه می کنند. مدیرانی که برای خرید خودرو وام های سنگین میدن اما برای ازدواج یک وام ناچیز با هزار شرط و شروط...
   و البته خودِ ما مردم، که هزار باید و نباید برای ازدواج فرزندانمون وضع می کنیم. و همچنین ما جوون ها که به جای مطالبه ی حق و حقوق مون در این زمینه ها، سرمون رو مثل کبک زیر برف کردیم و سرگرم فیلم ها و کلیپ های آنچنانی و اینستا و تلگرام شدیم و یادمون رفته هدف از به دنیا اومدن و زندگی کردن رو... 
  اینم بگم که این فیلم مثبت ۱۴ ساله(محض اطلاع)
  یه چیزم بگم...یعنی چی رو ذهن تاثیر میزاره....رابطه یه امر طبیعیه و چه بهتر که ازش لذت ببری و متاسفانه برخی افراد کند ذهن میگن که بد اموزی داره....داداش اینو نکنیم چه کنیم تو این وضعیت بد مملکت.....
  پاسخ:
  شما اگر فکر می کنید کارتون درست و منطقیه و آینده تون رو می سازه، بفرمایید انجام بدید چرا اصرار دارید بقیه رو با خودت همراه کنید؟
  سلام مجدد.داداش چی میزنی؟!اونا با این همه شادی و مراسمات معلومه که از لحاظ روحی و سرسبز بودن منطشقشون از لحاظ جسمی عالین....معلومه که به خاطر روابط جنسی و ازادی، گریبانگیر خودارضایی نمیشن،،،نه مثل من ایرانی که به خاطر نیازم استمنا میکنم چ اینده و فکر خراب میکنم،،،پس کی باید واقعیتو قبول کنیم که اقا...ما زندگیمون رو به تباهیه و تنها چیزی که باقی میمونه استعداد های کشف نشده است که به خاطر یه سری احمق که ایرانو بدبخت کردن زیر خاک محو میشن!!!ا  اقا بازم میگم که حتما این فیلم اموزنده رو دنبال ک۱نید و به یه سری چرندیات افراد سطح پایین گوش ندید....توهین نبود واقعیت بود...
  به امید موفقیت
  پاسخ:
  سلام
  شما طوری صحبت می کنید که انگار سال ها تو آمریکا یا اروپا زندگی کردید!
  باز هم تکرار می کنم:
  در کنار خودارضایی به عنوان یک انحراف جنسی، بد نیست نگاهی به آمار سایر انحرافات جنسی  در غرب هم بندازید که آدم حتی از گفتنشون شرم می کنه... 
  این آزادی جنسی(بهتره بگم ولنگاری جنسی) پیامدهای ناخوشایندی به دنبال داشته که کمترینش از هم پاشیدن بنیان خانواده ست. آمار وحشتناک سقط جنین، رابطه با حیوانات و  اشیاء و شکل های جدید و عجیب خانواده مثل خانواده های همجنس از پیامدهای آزادی های افراطیه . 
  البته باز هم می گم، ممکلت ما گل و بلبل نیست. قطعا از نظر انحرافات جنسی، مشکلات خیلی بدی توی کشورمون وجود داره که قابل کتمان نیست.
   اما اینها رو باید با یه نگاه درست و علمی حل کرد نه با تقلید کورکورانه از غرب! 
  مثل اینه که از چاله دربیای بیفتی توی چاه!

  سلام.من اول به اونی بگم که میگه کنترل اوضاع تو امریکا از دست والدین خارج شده....خب...حالا شما به من بگو......بهترین دانشمندان و محققین، بهترین فرهنگ جهانی،کمترین امار خودارضایی در دنیا،سالمترینمردم دنیا(چه از نظر روحی و چه جسمی)......ایا از یه کشوز و مملکت بدون کنترل میاد.....وضعیت کشورمون هم که همتون خدا رو شکر همتون نیدونید.....من دیگه حرفی ندارم و این فیلم زیبا...زیبا....زیبا....هنری....اموزنده رو دنبال کنید
  پاسخ:
  اینکه در غرب، وضعیت خانواده بحرانی شده، چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشه! اندیشمندان و مصلحانِ اجتماعیِ غربی مدتهاست نسبت به این مساله ابراز نگرانی می کنند و هشدار میدن! البته که صداشون چندان به گوشِ ماها نمی رسه! چون اغلب رسانه های غربی در پی بازنماییِ فضایی بهشتی از غرب هستند. تصویری که در چشم شما هم وجود داره!
  شما یه نگاهی به کتاب «جنگ علیه خانواده» ویلیام گاردنر بندازید، همه چیز دستتون می آید.

  کمترین آمار خودارضایی در دنیا؟! طبق کدوم آمار؟ در کنار خودارضایی به عنوان یک انحراف جنسی، بد نیست نگاهی به آمار سایر انحرافات جنسی  در غرب هم بندازید که آدم حتی از گفتنشون شرم می کنه... . سالم ترین مردم دنیا از نظر روحی و جسمی؟! یعنی می گید آمار افسردگی و بیماری های روانی در آمریکا پایین تر از همه دنیاست؟!

  بله وضعیت کشور ما هم گل و بلبل نیست. اما نسخه خوب شدنِ جامعه ی ما دست آمریکایی ها نیست! اونها شاید تو خیلی مسائل پیشرفت کرده باشن اما قطعا در زمینه آسیب های
  اجتماعی، دست به گریبان مشکلات جدی هستن.
  سریال خاطرات یک خوناشام هنری و آموزنده ست؟ شک دارم این رو حتی کارگردان و تهیه کننده ی سریال قبول داشته باشن :) این فقط یه سریال جذاب، فان و عامه پسنده همین.
  متاسفم برا اونایی که ایراد گرفتن از این فیلم. این فیلم علاوه بر زیباییش خیلی هم عشق به خانواده رو نشون میده و در آخر هم نسون نیده هم سعی دارن انسان بشن و از خون دوری کنن . فیلمای شیطانی فیلمای ایرانین   تا کی میخواین بگین اونا بدن  هرچی باسن از خیلی از ما بهترن ما کارمون شده اینکه بگیم همه دنیا کافرن فقط ما خوبیم در حالی که هم دروغ میگیم هم غیبت هم همش سرمون تو کار بقیس. اخرش خدا میدونه خودش چحور قضاوت کنه پس بعضیا الکی از خودشون قانون درست نکنن و مردم کشورای دیگه رو ی عده گناهکار ندونن.
  سلام
  فصل به فصل سریال رو با دقت و موشکافانه سعی کردم ببینم
  تمام.  نظرات اینجا رو  هم. خوندم!!!
  این سریال کاملا مشکل داره
  دقیقا طوری ساخته شده که اگه من مسلمون دیدمش تاثیر دلخواه دشمن روم گذاشته بشه و اگه یک شهروند آمریکایی اون رو دید،بازم تاثیر دلخواه اونا روی اون گذاشته بشه.
  فکر میکنم همه اینو درک کردن که فیلم چند بعدیه. 
  واقعا متاسفم برای خودم...
  اونا اینطور دارن کار میکنن و من نشستم و دست روی دست گذاشتم تا امام زمانم بیاد و همه چیزو درست کنه. غافل از اینکه باید برا ظهورش سرباز داشته باشه و من تنبل نمیتونم سربازش بشم.
  با حرکت ماست که بستر ظهور فراهم میشه
  اونایی که قبول دارن برام دعا کنن بتونم واسه امام زمان عج الله کاری بکنم. منم براتون دعا میکنم...
  یا علی
  پاسخ:
  سلام عزیزم؛ ان شالله. 
  کلیِ کارِ رو زمین مونده هست.
  اول شروع کنیم به ساختنِ خودمون و همزمان ساختنِ اطرافمون و جامعه مون؛ و مطالعه و کارهای خوب و اصولی و تلاش و تلاش و تلاش.
  یلیییی عالی بود عاشقه دیمنمممم 😍😍😍😍
  سلام
  من هم با نقد های منفی و هم مثبت موافقم این سریال نکات مثبت زیادی داشت که تاثیر گذارترینشون از نظر من دوستی عمیق بین شخصیت ها بود اینکه دوست جونشو برای دوستش میداد و برادر خودشو سپر برادرش میکرد چیزی که در دنیای امروز و در کشور ما بخصوص از یاد رفته این حس فداکاری و عشق حقیقی.. 
  اما در مورد نکات منفی این فیلم واقعا انسان رو نسبت به اعمالی که از نظر عموم افراد گناه بحساب میان بی عار میکنه مثل اینکه شخصیت استفن بعد از اونهمه کشت و کشتار آخرش به رستگاری میرسه این ذهنیت و ایجاد میکنه که اینکه در روحت شرارت نباشه و تو هرگناهی مرتکب بشی باز هم میتونی به راحتی به رستگاری برسی شاید استفن پشیمون بود و توبه کرد اما باز هم آدمهایی که کشته بود آدم بودن و جون داشتن اما انگار سریال فراموش کرده که تک تک اون افراد هم خوانواده ای داشتن و استفن لایق بخشش به این راحتی نبود...
  اما در کل از نظر من بهتر بود سریال تو فصل 3 تموم بشه و به جای اینکه انقدر الکی کشش بدن میزاشتن تو اوج و یه پایان هیجان انگیز طرفداراشو حفظ کنه 

  وَ إِذا رَأَوْا تِجارَةً أَوْ لَهْواً انْفَضُّوا إِلَیْها وَ تَرَکُوکَ قائِماً قُلْ ما عِنْدَ اللَّهِ خَیْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَ مِنَ التِّجارَةِ وَ اللَّهُ خَیْرُ الرَّازِقِینَ «11»

  و چون داد و ستد یا سرگرمى ببینند، (از دور تو) پراکنده و به سوى آن روانه شوند و تو را ایستاده (در حال خواندن خطبه) رها کنند. (به آنان) بگو: آنچه (از فضل و برکت) نزد خداست، از سرگرمى و داد و ستد بهتر است و خداوند بهترین روزى دهندگان است


  سر رشته فیلم های هالیوودی اسرائیل است در تورات آن ها زمانی را یاد آور شده که ایلامی(ایرانی ها) ها پشت دیوارهای اسراییل ان هارا محاصره و هلاک میکنند پس آنها ظهور را امری خطرناک دانسته و سر مسلمانان را به سرگرمی های دنیوی مشغول میکنند (فوتبال.فیلم هایی هالیوودی.....)تا به قول خودشون وقت اضافه بخرند طوری که در امریکا شبکه های هستند که بیشتر از شیوخ ما در باره حضرت مهدی و چگونگی شرایط ظهورش میدانند


  پس زمانی فرا میرسد که مهدی درحالی که قائم است و سخن میراند مردم با دیدن سرگرمی ها اورا رها کرده به سمت آن لذات و شهوات میروند و قائم را (ترکوک)ترک میکنند


  کلام آخر:یکی از جنبه های بزرگ منفی این فیلم اینه که وقتی که اونا زیر بار مشکلات قرار میگیرن کلید انسانیت خودشونو به راحتی خاموش و از زیر بار مشکلات فرار میکنند و اینو آموزش میده به مخاطب که هر وقت مشکلات زیاد شد خودتو راحت کن طرف هنوز یک سال ازدواج نکرده طاقت فشار اقتصادی سخته براش راحت طلاق میگیره یا عوضی بودن رو با کلاس جلوه میده مثل دیمن یا عدم وجود خدا و قدرتی به نام کید که جهنم دستشه و اینو میگه که خدا دقیقا هیچ کارست به راستی که دشمن قلب ماهارو با این قبیل فیلم ها تسخیر کرده مواظب شخصیتتون به عنوان یک منتظر باشید نزارید اسرائیل با خوشکلایی مثل دیمن استفن کرولاین الینا...شخصیت شمارو هدف بگیره و از اون چیزی که هستین تغییرتون بده به یکی از این شخصیت ها ...


  مهدی من که مرا گرمی بازاری نیست

  بهتر از یوسفم و هیچ خریداری نیست

  با سلام 
  در مورد گرگ و میش نظری نمی دم  چون زیادی فانتزی بود  اما خاطرات خون آشام و اصیل ها 
  من تمام فصل های  خاطرات خون اشام و اصیل ها را تماشاکردم 
  ما در مورد هر فیلم یا هر  موضوع می تونیم  جنبه های مثبت و منفی فیلم را بررسی کنیم بستگی به برداشت مون داره 
  مهم ترین مسئله ای که تو این دو سریال به چشم می خوره اینکه حتی اگر توانایی زنده شدنم  داشته باشیم  باز در نهایت خواهیم مرد  نه تنها خواهیم مرد بلکه  برای با تمایل آنرا خواهیم پذیرفت 
  دومین نکته اینکه  تمام مدت  شخصیت های فیلم به دنبال رستگاری هستند 
  کدوم یک از خون آشام های مرده به سعادت رسیدن  اون دنیای که تاریک خوندید جزای تمام خونخواری هاشونه حتی لکسی که به عنوان خون آشام خوب معرفی شده  باز به سعادت نرسیده تا زمانی که به خاطر دیگران از خودش گذشت 
  کرلاین حتی بعد از اینکه چراغ انسانیت شو خاموش می کنه  انسانی نمی کشه 
  تو این سریال هیچ وقت یک کسی به خاطر اشتباهش رها نمی کنن مدام تلاش می کنن همدیگرو نجات   بدن  استفین و الینا تمام سریال به دنبال رستگاری دیمنه  و در فیلم اصیل ها آلایژا تمام زندگیش و صرف رستگاری نیکلاوس می کنه 
  خون آشام ها نمادن ، نماد روابط  انسانی  هرکدومشون نماد یک انسان هستند 
  قبول کنید همه ی ماها یه جاهای اشتباه می کنیم بعضی هامون مثل استیفن همیشه  عذاب وجدان داریم بعضی هامون عین دیمن به خودمون حق می دیم بعضی هامون عین الایژا خودمون و غیر قابل بخشش می دونیم و همه رو توی  ناخودآگاه مون حبس می کنیم و بعضی هامون مثل نیکلاوس می پذیریم اشتباه کردیم و می پذیریم که ادم خطاکاری هستیم 
  هیچ کدوم از قهرمان های خون آشام ما به واسطه خونخوار بودنشون از پس مشکلاتشون  برنمی یان فقط به واسطه اتحاد و همفکری و همکاری می تونند مشکلاتشون و حل کنند 
  در مورد ارزش و اهمیت خانواده چیزی نمی گم  چون اگر  اصیل هارو ببینید متوجه می شید که اون فیلم خانوادگی تریه نسبت به خاطرات خون آشام 

  توی این فیلم همیشه خانواده در اولویت قرار داشته
  استفن بار ها و بارها بخاطر برادرش فداکاری کرده و اینکه کسی مثله کلاوس همیشه خانواده براش در اولویت بوده
  چرا به این جنبه ها نگا نمیکنین؟؟
  الینا هیچ وقت دوست نداشت تبدیل به خوناشام بشه با وجود این همه خوبی ک شما شمردین ولی دوست داشت زندگی انسانی داشته باشه و در اخر هم تبیل به انسان شد و حتی دیمن هم ک همیشه عاشق خوناشام بودن بود ولی بخاطر عشقش به انسان تبدیل شد
  و استفن که در آخر با کسی ک عاشقش بود ازدواج کرد اما شب عروسیش جونشو بخاطر همون انسان هایی ک شما میگی توی فیلم بی ارزشن از دست داد
  خودش تو اتیش سوخت تا مردم شهرش در امان باشن همش هم بخاطر این بود ک فکر میکرد باید تاوان گناه هاشو پس بده و همیشه سعی میکرد آدم خوبی باشه
  اینا همش جنبه مثبته و نقد های شما همشون بی اساس هستن
  و من ب بقیه توصیه میکنم تا حتما تا اخرش فیلمو ببینن و ب این جور حرفای پوچ گوش ندن
  پاسخ:
  در مورد نکته مثبت فیلم یعنی اهمیت دادن به خانواده، تو پاراگراف های ابتدایی مطلب نوشتم. دوباره بخونید.
  من این فیلم رو تا فصل 4 دیدم و به نظرم دیگه ارزش ادامه نداشت، چه رسد به بررسی و نقد. توی خط آخر هم به این موضوع اشاره کردم.
  بله بله! صحبت های شما همه با اساس و ارزشمنده و صحبت های من پوچ و بی اساس. ممنونم از احترامی که به نظرات مخالفتون می ذارید.
   
  واقعا ک.چرا فکر میکنین عامل تمام بدبختی هاتون غرب و امریکاس؟؟مگ امریکا این فیلمو واسه ایران ساخته؟؟اینم شده ماجرای تلگرام ک هر اتفاقی میوفته میندازن گردن تلگرام  
  خب جنبه نداری نبین مجبورت نکردن ک.شماها فقط بلدین پشت شعارها قایم شین.فک میکنین فقط تو غرب فساد هست در حالی ک تو ایران صد برابر بدترش هست
  لااقل اونا وقتی کسی رو دوست ندارن رک و راست به طرف میگن ولی تو ایران یارو زن داره با چند تا بچه بعد چند تایی هم صیغه کرده همشونو داره بازی میده
  اول خودتونو اصلاح کنین بعد از غرب ایراد بگیرین
  پاسخ:
  تلگرام و فیلم و فساد و صیغه و شعار و.......... ! چی رو به چی ربط می دین؟!
  شما با یه پیش زمینه ذهنی نسبت به یه قشر خاص، این کامنت رو نوشتید برای همین قضاوتتون در مورد این مطلب متعصبانه ست.
   کلی شعار توی نظرتون وجود داره! چیزی که من رو ازش نهی کردین.

  راستش خیلی روی این مسئله  دیدم بحث شده و نظرات زیاد اعم از مثبت و منفی رو به خود جذب کرده .
  من امسال (۹۶) برای اولین بار و با کلی سنگین و سبک کردن فیلم رو تا فصل چهار در حال حاضر تماشا کردم . 
  نکات منفی زیاد داشت ، اما منکر اینم نمیشم که نکات مثبت هم داشت اما چیزی که منو ترغیب کرد تا حرفم رو بزنم اینکه " این فیلم برای جامعه و فرهنگ ما ساخته نشده " چرا زور می خوایید خودتون رو توجیح کنید ؟  این فیلم قرار بود برای ایران و ایرانی و منتقد ایرانی باشه ؟ معلومه که نه ! بی شک سطح فکر و فرهنگ و قوانین جوامع دیگر با ایران فرق می کنه و اینی که الان برای تماشاچیان این فیلم پیش اومده اینه که ما باید خوددار باشیم . ما نباید بذاریم زیر هیجده سال و یا حتی افراد احساساتی این سریال رو تماشا کنن ! ...
  پاسخ:
  دوست عزیز پاسخ این صحبت شما رو تو نظرهای قبلی دادم. بخونید نظرات رو
  سلام 
  چرا میخواین همه چیز رو با دید منفی نگا کنید!انگار ک مثلا اونا این سریال رو مخصوص کشور ایران ساختن ک بیان واس ما تهاجم فرهنگی کنن!!!!!این سریال کلا فرهنگش بر مبنای فرهنگ غرب پیش رفته.حالا ب علت جذابیت یا هرچی طرفدار هم پیدا کرد تو ایران 
  والا آدم میاد این نقد هارو میخونه هنگ میکنه از این طرز فکر!!!!کشور ایران بیاد سریال هایی اینطور جذاب درست کنه با فرهنگ خودمون تا ما ب سریال های اونا جذب نشیم!!!!!
  من خودم عاشق ژانرم تخیلیم تنها دلیلی هم که این سریال رو دوست دارم به خاطر تخیلی بودنشه!دقت کنید این فیلم "تخیلیه" پس خیلی از اتفاقات با عقل جور نمیاد!!!!!
  این که یکی میگ هوس میکنن دستمو ببرم خب جنبه ندارید نبینید!!!!البته بحث جنبه هم نیست شخصیت انسان اینطوره مثلا شما فیلیم جبهه ببینی میگی میخوام برم جنگ!!!کمدی ببینی تا چند روز الکی شادی!!یا طرف فیلم جنگی و کاراته اینا میبینه جو زده میشه ب در و دیوار و اینا مشت و لگد میزنه!!!!دقت کنید همه اینا طبیعیهههههه 
  انقد منفی نکنید همه چیز رو!!!!!!
  انقد همه چیز رو با چشم قضاوت نکنید نگید واوووو چ اپنن اونا با عقل بگید این فقط یه فیلمه دلیلی نیس ک واقعا اونور اینطور باشه!
  حرف زیاده فقط کاش کسی باشه ک سطحی نگر بحث نکنه.....
  پاسخ:
  دوست عزیز پاسخ این صحبت شما رو تو نظرهای قبلی دادم. بخونید نظرات رو
  دوست عزیز خانم یا جناب علیزاده. گویا تو نظرات دکمه ی پاسخ به نظرات فقط برای مدیر فعاله چون من هر چی تلاش کردم نتونستم پیداش کنم...
  عزیزجان من نگفتم خود بچه ها اگه حس می کنن سن عقلی رو ندارن نگاه نکنن چون به قول خودتون اونا قبول نمی کنن که به سن عقلی نرسیدن.کسی قرار نیست از کسی اجازه بخواد.اما خانواده ها باید رو بچه هاشون کنترل داشته باشن. صددرصد مادرای ایرانی انقدر بچه هاشون براشون مهم هست که نظارت داشته باشن. اینجا کشورای خارجی نیست که کنترل اوضاع از دست همه خارج باشه. همه یه سری چیزا براشون مهمه که اونجا براشون مهم نیست. شاید باور نکنید اما من خودم با وجود سن کمم تا حس کنم صحنه ی نامناسبی داره اتفاق می افته ردش می کنم.شاید باور کنید شایدم نکنید. اما به هر حال اینو کی به من یاد داده؟ قطعا مادرم.
  مادری ام که نتونه بچه اش رو کنترل کنه...
  حرفم فقط همین بود. ممنون که وقت گذاشتی و نظرم رو خوندی.
  دوستان سلام...
  شایدموردتعجب باشه ولی نظرات همتونوخوندم!
  منم یه آدم عادی ام مثل شما که باتعریف وتمجیدای بقیه کشیده شدم سمت این فیلم و تاحدودی دیدمش.یه دوستی گفته که بچه ای که میدونه به بلوغ عقلی نرسیده این فیلم رو نبینه!...
  خب دوست عزیز کی میگه ماست من ترشه که این بچه کم عقلی خودشو قبول کنه؟!
  درثانی!
  ماها نسلی هستیم که درمورد فیلم هایی که میبینیم از بزرگترامون مشورت یا اجازه بخوایم؟!
  پس منطقی نبود!!!
  نکته ی دوم 
  خیلی باید تو فضای مجازی دیده باشید که وقتی میخوان یه کانالی رو تبلیغ کنن میگن بچه مچه نیاد زیر ١٨ سال نیاد و فلان...
  این برای عقب روندن بچه ها نیست!!!
  اتفاقا برای تحریک کردن حس کنجکاوی همون بچه ها از این کلمه مثبت ١٨ استفاده میکنن.پس اینکه میگن سریالو کارگردانش برای زیر ١٨ سال ممنوع کرده از سیاست این کارگردانه...
  و مورد دیگه اینکه نمیگم سریال بده .
  هرچی ام باشه و به هر قصدی که ساخته شده باشه بالاخره کلی ادم براش زحمت کشیدن 
  ولی هرچیزی برای اهلش خوبه!
  خواسته یا ناخواسته این سریالها روی ذهن و روح آدم تاثیر میذاره!
  همینکه انسان علاقمند به قدرت میشه و یا موجودات مثلا فرازمینی که وجود ندارن رو باورمیکنه و ترس زیر پوستش میره اصلا جلوه قشنگی نداره!
  اگر یک روز کار دنیا به جایی رسید که سازنده های این سریالا نشستن سریال یوسف پیامبر یا محمد(ص) رو دیدن شمام بشینین سریالهایی رو ببینین که بین افکار و عقاید و فرهنگ ودین و اعتقادات شماوسریال یه زمین تا آسمون فرق داره!...
  پاسخ:
  سلام
  متاسفانه باید بگم تفسیر شما اشتباه 
  شما چند چیز رو اشتباه بیان کردید ک من یکیش رو میخام بهتون بگم 
  دیمین ب خاسته ی خودش وپایر نشد و میخاست بمیره ولی برادرش ب نوعی مجبور ب این کار کردش 

  پاسخ:
  :)
  سلام دوست عزیزم.نقد جالبی بود.ولی مثل خیلی از دوستان من هم با کمال احترام باهاش مخالفم.
  اولا که در یک نقد چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای باید اول به نکات مثبت اشاره کنی و بعد به نکات منفی.که شما دوست عزیز متعصبانه فقط به نکات منفی پرداختین و نکات مثبت فقط توسط دوستان تو نظرات گفته شد.دوما درمورد نکات منفی باید بگم که به نظر شما چه کسانی به فکرشون خطور می کنه که کف دستشون رو ببرن یا مثلا خون بخورن یا آدم بکشن؟اغلب این افراد در رنج سنی بسیار پایین هستن و درکمال احترام به انها باید بگم که اکثریتشون هنوز از نظر عقلی به رشد کامل نرسیدن.وگرنه هر آدم منطقی اینو متوجه میشه که خونخواری و کشتن آدما و...کار غیرمنطقی ای هستش و نه فقط تو ایران بلکه تو هیچ جامعه ی دیگری عادی و منطقی نیست.من خودم یک دختر چهارده ساله ام و علاوه بر اینکه به شدت این سریال رو دنبال می کنم از تمامی چیزایی که تو نقدتون گفتین هم مطلع هستم ولی به نظر من نقدتون کمی مغرضانه است.اگر از ستاره ی پنج پر استفاده بشه چی میشه؟مثلا ستاره ی پنج پر با عکس یه بز(نماد شیطان پرستی)خیلی قشنگه یا خیلی جلب توجه می کنه که من بخوام برم دنبالش و یه دفعه خدایی نکرده سراز گروه های شیطان پرستی دربیارم؟
  یا مثلا درباره ی همون دوستانی که گفتند بعد دیدن این مجموعه می خواستند دستشون رو ببرن و...سریال پنج کیلومتر تا بهشت رو یادتون هست؟نمیدوم دیدینش یا نه.شخصیت پسر داستان رو سر یه ماجرایی تقریبا می کشن و زیر یه درختی میزارن و اون با روحش همه چی رو میبینه و همه جا میره.این سریال به حدی تاثیر گذار بود که یه پسربچه به خاطرش خودش رو حلق آویز کرد که ببینه بعداز مرگ روحش کجا میره و ببینه پدرومادرش وقتی اون نیست چیا بهم میگن؟که متاسفانه مرد و خبرش تو روزنامه ها پخش شد.حرف من اینه که اگر اون پسربچه یه بزرگ سال بود این کار رو می کرد؟قطعا خیر.چرا؟چون اون شخص بالغ و فهمیده متوجه هست که محتوای سریال پنج کیلومتر تا بهشت تخیلی ساخته شده و ممکنه روح تو عالم برزخ بمونه ولی هر روحی به شکل اون پسر تو اون سریال درنمیاد و از طرفی ارزش نداره جونتو پاش بزاری.همون آدم بالغ قطعا میتونه خوب و بد رو درک کنه و بدونه که داره چی نگاه می کنه.درضمن فهم و شعور سن و سال نمیشناسه.
  و روابط آزاد و...فرهنگ اوناست.من می تونم نگاه کنم بدون اینکه روم تاثیر بزاره چراکه باور من خدا و حرفاشه.باوری که بخواد به یه سریال وابسته باشه من ترجیح میدم اصلا به وجود نیاد.چرا که اون باور نیست.لقلقه ی زبونه...به نظر من خانواده ها باید رو بچه هاشون کنترل داشته باشن و اگر احساس کنن بچه هاشون هنوز به اون منطق و سن عقلی نرسیدن اجازه ی دیدن ندن...حالا که اون سریال خاطرات یک خون آشام باشه و چه پنج کیلومتر تا بهشت...
  میشه یکی بهم یه سریال مثل the 100  معرفی کنه؟من عاشق این سریالم
  نمیدونم چرا نمیتونم بااین سریال ارتباط برقرار کنم.نه اینکه این سریال بد باشه ها.اصلا منظورم این نیست.من وقتی از سریالی خیلی خوشم میاد همش دلم میخواد ادامشو ببینم چی میشه و همش درمورد سریال فکرمیکنم.نمیدونم چرادرمورد این سریال همچین حسی ندارم.فکرکنم من فقط دلم سریال درمورد  تلاش برای زنده بودن وحمله زامبی و این جور چیزی میخواد.مثل سریالthe100یاthe walking dead
  من چهار فصل از این سریال رو دیدم با دقت...
  دنبال تحلیلش تو اینترنت بودم متاسفانه به اندازه جذابیت سریال قوی نیستن تحلیلها. ولی شروع خوبیه.
  دوستان راست میگن خیلی جذاب و اعتیاد آوره شده خودم با مشغله زیاد روزی 12 قسمتش رو ببینم.
  بله ظاهرا می خواد امیدواری به خوب شدن و روشن شدن سوئیچ انسانیت انسانهای به غایت بد رو تقویت کنه و اهمیت خانواده و ارزش داشتن و کنار اونا بودن.شاید خیلیامون از این دیدگاه از فیلم لذت می بریم .  اما
  خیلی خیلی ظریف و دقیق کار کردن اصلا سطحی نباید دید. البته همه کارهای غربیا همینه تو فیلمها و سریالهای دیگه شون مثل لاست و... هم همین خط فکر رو دنبال میکنن.
  این سریال اولا داره عقاید نشانه ها و مناسک شیطان پرستی رو آروم آروم به خورد مخاطب میده. شاید روش فوکوس نکرده ولی واقعیت اینکه وقتی ذائقه مردم به دیدن این جور فیلمها و سریالها عادت کرد قدم بعدی رو برمیدارن و همینطور پیش میرن که نه تنها با شنیدن افکار و آموزه های شیطان پرستی ته دلت نمی لرزه بلکه می بینی خیلیم بد نیست بارها مشابه اینهارو شنیدی و باهاش زندگی کردی لحظات لذت بخشی هم باهاش همراه بوده.
  مسئله بعدی قبح زدایی از عشق مثلثی و روابط کاملا آزاد . جوریکه یک مجرد میگه چرا بیخود ازدواج کنم درحالیکه میتونم از همه در هر جا لذت ببرم. و متاهل با کوچکترین اختلافی که با همسرش پیدا میکنه از همسرش متنفر میشه و میخوا د الان فرد دیگه ای رو تجربه کنه یا بدتر از اینا
  توی جریان این سریال پاک کردن صورت مساله در حل مشکلات خیلی به چشم میخوره البته ظاهرش اتحاد برای انجام کارهای بزرگ و نجات افرادی هست که دوستشون داریم ولی اگه نیروهای ماوراالطبیعه نباشن تقریبا غیر ممکن و اگر هم نتونن مشکل  رو حل کنن دچار پوچی و سوئیچ آف انسانیت و احساس میشن چیزی که اعتماد به نفس بیننده رو به شدت آسیب میزنه. این آدما شاید بخوان خودشونو قوی نشون بدن ولی خالی از اعتماد به نفسن.
   
   مساله ای که خیلی خیلی به نظر من مهمه

  و من رو هم حتی به عنوانی ک جوون تحت تاثیر قرار میده انیکه فیلمهای غربی و کلا فرهنگ غرب آخر ابراز احساساتن. چیزی که توی خاطرات خوناشام موج میزنه. هر خشم و نفرت عشق و دوستی یا شهوت رو بدون هیچ حدو مرزی به زبون بیار ! ما هم میگیم اینا چقدر راحتن هیچوقت تو رودربایستی نمیمونن و همیشه بیشترین لذت رو میبرن.
  درحالیکه عالیترین شکل از لذت جویی در انسان قدرت کنترل اونهاست که آموزه های فرهنگی و دینی ما همیشه مارو به بالاترین لذت ها تشویق می کنن. اما ما بدمون میاد نمیتونیم باهاش کنار بیایم متاسفانه میگیم نقد و بچسب ولی سوال اینجاست که آیا با این همه سابقه لذت جویی های نقد و لحظه ای غربیها انسانهای شادی هستن؟! یعنی وقتی من از یکی متنفر و کفری بشم اونو بزنم بکشم باقی عمرم رو میتونم با لذت به سر ببرم. یا اگه پارو پیوندی که حالا با همسر نامزد یا شریک جنسی دائمی بذارم و به فرد دیگه ای به خاطر هیجان لحظه ای رابطه برقرار کنم، شاد خواهم بود. آیا وجدان خاموشی پذیر؟ آیا غربیها از روابط جنسی نامحدودشون سیر شدن یا به نهایت رضایت رسیدن؟!
  من نمیگم این فیلمارو نبینیم
  اما کمی موشکافانه  ببینیم.

  سریالی فوق‌العاده جذاب و دیدنی اما....
  خودتون ببینید و قضاوت کنید
  ولی توی فیلم شخصیت های اول هر چی آدم بکشند باز هم انگار اتفاقی نیفتاده
  انگاری چند تا موجود بی ارزش کشتن که هیچ خانواده دوست و آشنایی منتظر
  برگشت اونا نیست
  سلام خسته نباشید. ممنون بابت نقد کردن سریال خاطرات خون آشام. بنظر من این سریال که بیشتر از 20 جایزه هم برده ارزش دیدن رو داره. وقتی که شما از اول که سریال رو تماشا میکنید. انتظار یه فیلم ترسناک با شخصیت های خوناشام بد و دارید که یه خون آشام خوب پیدا میشه و از انسان ها در برابر اون خون آشام ها محافظت میکنه. اولین قسمت سریال و که میبنید فکر میکنید شخصیت بد داستان دیمن هستش اما در طول سریال میفهمید که نه اون یه شخصیت خوش گزرون و باهوش و بد هستش که گاهی اوقات کار خوبی انجام میده گاهی اوقات کار بد. داستان تا فصل یک و دو سه خوب پیش میره تا الینا عاشق دیمن میشه واقعا خیلی غیر منتظره ست واسه مخاطب که چطور این اتفاق ممکنه. بگزریم. این داستان خیلی خوب پیش میره تا که گرگینه ها و جادوگر هام به داستان اضاف میشن و بنظر هیجان انگیزه. اما بعدش اصیل ها وارد داستان میشن که گند زده میشه به سریال.اما داستان سریال یجوری هستش که باعث نمیشه داستان سریال تکراری بشه یعنی هر لحظه باید انتظار یچیز بد یا خوب و داشته باشید.یکی از نکات منفی این سریال اینه که سریال با سریال اصیل ها داستانش گره میخوره ولی در عوضش صحنه های احساسی و عاشقانه فوق العاده ای داره. شخصیت دیمن و استیفن دوتا برادری که هم از هم متنفرن هم هوای همدیگه رو دارن. و این بگم که دیمن به میل خودش خون آشام نشده و استیفن مجبورش کرده. داخل سریال داستان استیفن با یسری فلش بک ها جلو میره. استیفن یه شخصیت بدتر از دیمن بوده که خیلی آدما رو کشته اما تصمیم گرفته آدم خوبی بشه.مهم ترین قسمت های سریالم آخرشونه و همه اتفاق های مهم آخرش اتفاق میفته. 
  سلام.این فیلم نیست که مشکل داره.این ماهستیم که مشکل داریم!من خودم رو مثال میزنم.ی پسر بچه 12ساله ام.اونوقت درحالی که فیلم مثبت 18اس میشبنم نگاهش میکنم.خب فردا روز اگه این تاثیراتی که گفتی روی من اتفاق افتاد تقیر سریاله یا من؟؟؟خودتون ی امار بگیرین. 99درصد بیینده های این فیلم زیر هجده ان در حالی که فیلم مثبت هجده هستش.این سریال از این نماد ها برای جذابیت فیلم استفاده کرده و خودش هم گفته مثبت هجده.چون این نماد ها روی سنین بالای هجده تاثیر نداره.حالا مقصر ماهستیم که زیر هجده ایم و نگاه میکنیم یا اون بنده خدا ها که خودشون گفتن نگاه نکنین؟این یک مساله
  مساله دوم این که این سریال واس امریکایی ها پخش شده.دعوت نامه که نفرستادن واس ایرانی ها که نگاهش کنند!پس در این جا باز هم تقصیر خود ما و ضعف سینمای ماست.
  در هر حال این سریال بسیار فوق العادس و پیشنهاد میکنم ببینید
  پاسخ:
  سلام.
  توی عصری زندگی می کنیم که حصار کشیدن و مرزبندی بین کشورها در حقیقت ناممکنه. اصلا ماهیت رسانه اینه که حدود رو بشکنه و فراتر از مرزهای جغرافیایی مانور بده. وقتی فیلمی توی آمریکا ساخته میشه بی شک مخاطب جهانی بیدا می کنه. این یک واقعیته و  کارگردان هم ازش بی خبر نیست. بنابراین نمی‌تونیم بگیم چون این فیلم در آمریکا ساخته شده ما حق تماشا و نقد و نظر نداریم. این فیلم‌ها به هر حال  از مرزها می‌گذرن و دیده میشن. چون سینمای غرب اونقدر قوی هست که قدرت تاثیرگذاری بر جامعه‌ی جهانی رو داره. از طرفی هیچ اثر سینمایی در دنیا وجود نداره که نشه بهش نقد وارد کرد. من هم این فیلم رو دیدم و از دیدگاه‌ خودم نقدش کرد. البته از دیدگاه یه مخاطب نقدش کردم نه یک فیلم‌شناس. مشکلش چیه؟

  از طرفی شما نقد من رو به بحث‌های جنسی و مثبت 18 تقلیل دادین. در صورتی که بحث من فقط مسائل جنسی نبود. بحث‌م محتوایی هست که در خلال این فیلم‌ها و سریال‌ها به خوردمون می‌دن. دخترها و زن‌های این سریال مثل عروسک خیمه شب بازی بین مردها دست به دست میشن! روابط٬ آزاد و بی قید و بند و کوتاه مدته. مرگ به سخره گرفته می‌شه. خدایی وجود نداره. برزخ و معادی وجود نداره. هر چه هست تو همین دنیاست. تو غذا و شراب و لباس و رابطه جنسی. نمادها و نشانه‌هایی که توی هر صحنه نمایش می‌دن در قسمتی از مغزمون نهادینه می‌شه.
  هر چند بحث مسائل جنسی هم خودش جای بحثه. رنج سنی که برای این فیلم‌ها در نظر گرفته می‌شه مخصوص جوامع غربی هست. جوامعی که اعتقادی به حرام بودن روابط جنسی و و نمایش‌شون ندارن. جوامعی که جوان‌هاشون عملا آزادن در هر سنی رابطه‌ی جنسی رو تجربه کنن. اما در کشور و جامعه ما از لحاظ شرعی و اخلاقی این مسائل ضد ارزش محسوب می‌شه. هم‌سن و سال‌های شما با دیدن این سریال‌ها دچار گرسنگی جنسی و بلوغ زودرس جنسی می‌شن و با این وضعیت ازدواج و ممنوعیت روابط جنسی خارج از چهارچوب چطوری نیازهای جنسی‌شون رو رفع می‌کنن؟

   بنابراین خواهش می‌کنم انقدر دم از رده‌بندی سنی و اینکه این یک مسئل فردیه و تقصیر خودمونه نزنید! بله ما هم مسئولیم که هرچیزی رو نبینیم و نشنویم و از حدود خارج نشیم اما این مسئله راه نقد و نظر رو نمی‌بنده. هرکسی حق داره حرفش رو در قبال اتفاقاتی که در دنیا می‌افته بزنه. چون این اتفاقات محصور به یک نقطه خاص نیستن و در مجموع کل جهان رو تحت تاثیر قرار می‌دن. همونطور که گفتم جهان به تدریج تبدیل شده به یک کل و مرزبندی‌های جغرافیایی نمی‌تونه فرهنگ‌ها رو کاملا جدا کنه. ما ناگریز تاثیر می‌گیریم بنابراین نباید منفعل و بی‌خاصیت باشیم.
  با سلام

  من خودم یه دانش آموز چهارده ساله ام که این فیلمو دیدم خب ممکنه یکمی زود باشه ولی دیگه کلا اینطوری شده هیچکس به رده سنی و این چیزا اهمیت نمیده
  نقد من اینه که تو این فیلم خیلی راحت مردم به خصوص خون آشام ها مشروب میخورن و این مساله در کشور ما مورد داره و آنقدر تو این فیلم تکرار شده که خیلی عادی به نظر میرسه بخصوص از فصل پنج به بعد
  سلام.
  نقد نسبتا خوبی بود.
  ولی میخواستم ی چیزیو ب اونایی بگم ک همش از خانواده دوستی و بخشایش شخصیت های این فیلم میگن.
  دقیقا بر عکسش اگه با دقت بهش نگاه کنی همش خود محوری رو نشون میده حتی در خانواده.حتی اگه خانواده ات مطابق میلت نباشن باید برن کنار یا اینکه اگه دیگران مطابق میل خانواده تو نباشن باید برن کنار!
  با روابط های مثلا عشقی ک داشتن ک کلا زدن بنیان خانواده رو ترکوندن.
  یا یکی از بچه ها ک در مورد الینا گفته بود چون عشقش ب استفن فک میکرد خالص نیست بهش گفت و کشید کنار بعد رفت سراغ دیمن!
  ب اون قسمت اعتراف گیریشون ربکا دقت نکردین ک از قبلش تو فکر دیمن بود ی جایگزین براش پیدا کرد بعد کشید کنار!!!
  بچه زرنگه خوب!
  بعد همه ماجراها از گذشت میگین ک بیداد میکنه در این فیلم
  حالا خودتو بذار جای کسایی ک آسیب دیدن بازهم همین نظر رو خواهند داشت؟مسلما خیر.ک در خود فیلم هم هست مثلا جادوگرایی ک کشته بودن برگشتن برای انتقام ویا مت وقتی فکرمیکرد استفن نامزدشو کشته دنبال انتقام نبود؟اونو راحت بخشید؟ویا ...
  تمام فیلم عدالت رو میبره زیر سوال تمام قوانین فقط برای خدمت ب اوناس در همچین نظامی آیا اصلا بخشایش جایی پیدا میکنه مفهومی داره؟ک حالا ببخشن یا نه!
  شاید با دیدن این فیلم حس خون خواری بهت دست نده ولی ب احتمال زیاد دوست داری توام مثل اونا قوی باشی و در جامعه ای بی قانون ک هرکاری دلت میخواد داشته باشی و برای جامعه ما همچین چیزی غیرممکنه و اونوقت دچار سرگردانی میشی مثل خیلی از جونای الان ما ک از طرفی دوست دارن خودشون با هرکسی هرطور رابطه ای داشته باشن اما خونواده اشون نباید اینطور باشن یا اینکه خودشون با همه باشن اما همسرشون(زن یا شوهر) نباید با دیگران باشه!!! این ینی سرگردانی ک از غرب نثار روح پاک جامعه ایرانی میشه.
  نتیجه اش هم همین بی غیرتی میشه ک در بعضی خانواده ها میبینیم برای اینکه از خودشون سوالی نپرسید ترجیح میدن هیچی نگن!

  پاسخ:
  سلام دوستم
  ممنون از درج نظرتون
  این قسمت عالی بود : 

  شاید با دیدن این فیلم حس خون خواری بهت دست نده ولی ب احتمال زیاد دوست داری توام مثل اونا قوی باشی و در جامعه ای بی قانون ک هرکاری دلت میخواد داشته باشی و برای جامعه ما همچین چیزی غیرممکنه و اونوقت دچار سرگردانی میشی 
  یعنی اگه دیمین میمرد گند زده بودین ب سریالتون 
  سلام دوست عزیز
  با نهایت احترام من کاملا با نظر شما مخالف هستم.این سریال یک جنبه سرگرم کننده برای نوجوانان و جوانان آمریکایی است.شما فرمودیم اس سریال  و استفاده از نماد هایی همچون ستاره پنج پر دلیل خاصی داره!
  به نظر شما استفاده از این نماد ها چه هدفی میتونه داشته باشه؟شما فرمودیم مرگ رو در این سریال به سخره گرفتن و حتی فرد عادی مثل جرمی گیلبرت(برادر الینا)با استفاده از یک انگشتر از مرگ برگشت،خوب این سریال یک سریال تخیلی و هیچ قانونی توی اون پایبند نیست.این سریال میتونه ویژگی های خوبی داشته باشه.مثل اینکه بدترین شخصیت. مثل کلاوس مایکلسون قصد داشت خانوادش رو دور هم جمع کنه.یکی از دوستان گفت:من بعد از دیدن این فیلم علاقه زیادی به بریدن کف دستم دارم.با عرض پوزش اما این از کوته فکری و سادگی شماست.از نظر من این سریال سریال بسیار زیبایی بود و فقط تاثیر لحظه ای داشت.دوست دارم جوابتون رو بدونم.
  پاسخ:
  سلام دوست گرامی.
  نظرات متفاوته و هیچ اشکالی نداره اگر شما نظرتون مخالف نظر بنده ست.
  در مورد پایبندی به خانواده توی متن اشاره کردم، از نقاط قوته فیلمه. البته این نکته تو خیلی از سریال هاشون قابل مشاهده ست.
  به هر حال خانواده در غرب رو به زواله و شاید با نشون دادن اهمیتش در فیلم ها می خوان جلوی این روند رو بگیرن.
  واقعیت خیلی تلخه.......
  آنقدر زیبا ساختنش و انقد جذابش کردن که با اینکه میدونم یه چیز بد شیطان پرستی پشتشه ولی نمیشه از دیدنش دست کشید.
  همه ی ما اینو فهمیدیم حتی کسایی که خیلی طرفدارشن ته دلشون میدونن که دیدن این سریال درنهایت مضره,و با بهونه های مخت توجیحش میکنن.
  چیزی که به مخاطب أین سریال القا میکنه اینه که مخاطب دوس داره یه خوناشام باشه با همه قدرت های عجیبش.
  ولی همه مون میدونیم که خوناشام بودن خیلی بده.......
  خیلی جالبه آدم میدونه داره چبلایی سرش میاد با این سریالا ولی بازم بدیدنش ادامه میده.انگار اعتیاد اوره........
  نظر من اینه:این سریال واقعا برا ذهن آدم مضر هستش و چیزای بدی القا میکنه اما دست کشیدن ازش هم خیلی سخته
  نقد خوبی بود و شما نظر خودتونو در مورد این سریال گفتین 
  من شخصا این سریالو دوست دارم و به نظرم جالبه 
  اینم نظر منه
  به این سریال هر طور که نگاه کنیم یک تهاجم فرنگی برای ما هستش نمونه روشنش عادی نشان دادن روابط چند گانه زن یامرد ولی یک درس مهم درون این سریال هست اونم اینکه اگر حضرت سلیمان در زمان خودش اسباب واساسیه جادوگرها رو جم نمیکرد احتمالا باید شاهد همچین موجوداتی اطراف خودمون بودیم .
  این نقد مسخره بود! قبل از همه ی این چرندیات (تهاجم فرهنگی و غرب و ستاره ی داوود و دور شدن از دین و این چرت و پرت ها) یکم دانایی خودتون رو نسبت به این چیزا بالا ببرید! چیزی به اسم خون آشام وجود خارجی نداره و سرچشمه است از اروپای شرقی که برمیگردم به دو تن از بیرحم ترین آدم ای تاریخ که زن و مردی بودند خون ریز و قاتل ولی خون خوار نبودند. اون زن و مرد سوژه ای بودند برای این که پدر و مادرهای  اون زمان بتوانند راهی برای تربیت و کنترل فرزندانشان داشته باشند مثل پدر و مادر ای ما که میگن اگه شب نخ آییم یا به یه جای غریبه بریم جن میاد سراغمان! سوژه ی ترس آنها هم همین افسانه ی خون آشام بوده دیگه ! هرکسی این اطلاعات رو داشته باشه یه ثانیه ی فیلم هم براش تاثیر گذار نیست و حکم یک کارتون بچگانه را داره من که قبل از فهمیدن حقیقت هم به هیچ عنوان متاثر نبودم! مشکل سینما هم در همینه که با خوب نشان دادن این موجودات فراطبیعی سعی میکنه ذهنیت مردم رو کمی باز کنه( توی کشور ما همه از جن من و اینا میترسم و اونا رو بد میپندارن در حالی که آنها هم مثل انسان ها زندگی و جون دارند و آفریده خندان و چون ظاهر زشتی دارند باید مورد لعنت باشند؟) من که میگم آفرین به این فیلم سازد چون لا قل به آدمهایی مثل شما بتونن بفهمانم که هر موجودی توی این دنیا چه فراطبیعی چه آفریده خدا،احساسات و حق زندگی داره و آدما هستن که این حق رو میخوان ازشون بگیرن 
  پاسخ:
  دوست عزیز، قبل از انتقاد کردن به یک مطلب بهتر نیست دقیق و بدون پیشدواری و تعصب اون رو بخونیم؟
  خیلی پراکنده گویی کردید. در کل این برداشت من از صحبت شما این بود که هدف سینمای غرب از ساخت سریال های این چنینی، رفع سوءبرداشت ها نسبت به موجودات فراطبیعیه!
  از یک طرف میگید این موجودات وجود واقعی ندارند، از طرفی میگی حق زندگی دارند؟! مشخصه که برخلاف ادعایی که دارید، حسابی روی شما تاثیرگذار بوده!
  دوست گرامی حرف شمادزسته اما اگه عمیق تر به فیلم نگاه کنی میبینی که نکات اموزنده زیادی توش هست ولی درکل سریال خوبیه .    توصیه مکنم این دوسریال روهم ببینید عا لین 1بازی تاج وتخت 2 مردگان متحرک                            
  سلام راستش منم مثل شما چهار فصله این فیلمو دیدم ولی دیگ حس خوبی بهم نمیده بدتر حالمو بد میکنه یه جورایی با باورام نسبت به مرگ و بهشتو جهنمو ....خیلی چیزایه دیگ جور در نمیاد بدتر روم تاثیر منفی گذاشته -_-
  پاسخ:
  سلام
  -_-

  سلام من این سریال  رو از قسمت اول تا پایان قسمت سوم فصل 8 به صورت کامل دنبال کردم و اونچه که در این سریال دیدم عمق تحقیقات اونها درمورد باور های مدهبی ماست که مهمترین اونها بحث ظهور رجعت مرگ برزخ و اخر ازمان و خیلی موارد دیگس که از طرف اونها خیلی بیشتر از ما مورد بررسی قرار گرفته مخصوصا بحث رجعت به نظر من اونها از بحث ظهور عبور کردن و به این مسئله رسیدن در ضمن به یاد داشته باشیم این سریال در اصل برای امریکایی ها ساخته شده و داره مسائلی رو به مردم امریکا القا میکنه ای کاش می شد موجی راه بیفته که این سریال به صورت کامل تحلیل بشه و در تمام مدارس ایران به صورت کامل در موردش صحبت بشه تحلیلی جذاب و با زبانی دلچسب و البته میشه تمام تحلیل هارو به زبان های مختلف در فضای مجازی قرار داد و تا جای ممکن روشنگری کرد مغز من پر از تحلیلو حرفه که در اینجا نمیگنجه و متاسفانه قدرت و توان رائه گسترده اون رو هم ندارم و می سوزم به خاطر این محدودیتی که دارم و اینکه چرا اونایی که می تونن هیچ کاری نمی کنن موید باشید

  پاسخ:
  سلام
  شروع کنید 
  بسم الله
  ساخنن یک وبلاگ هزینه ای نداره!
  بعد هم می تونید مطالب رو به بخش های کوچک تقسیم کنید و توی شبکه های مجازی منتشر کنید! یعنی جامعه ای که قریب به اتفاق دانش آموزان حضور دارن!
  سلام دوستان
  من سه فصل از فیلم رو دیدم خیلی مسخره بود و دیگه هم ادامه نمی دم به دیدنش به نظرم به شعور مخاطب توهین میکنه همش اراجیف بود
  پاسخ:
  سلام
   گویا یکی از دوستان چنین سوالی کردند(من خیلی دوست دارم بدونم چراتواین سریال خون اشام فقط باچوب کشته میشه,گل شاه پسندبراش سمه,توخونه ای که مالک دائم داره اجازه ورود میخواد؟)اونطور ک من فهمیدم چون  استر( مادر اصیل ها) میخواست از فرزندانش در برابر گرگینه ها مواظبت کنه با جادو اونا رو تبدیل ب خون اشام میکنه و چون تعادل طبیعت رو بهم زده. طبیعت هم خون اشام ها رو از ی سری چیزا محروم میکنه اون ها با چوب کشته میشن (البته اصیل ها فقط با چوب درخت بلوط سفید کشته میشن) با افتاب میسوزن و شاهپسند براشون سمه
  با سلام
  من عاشق این سریالم این سریال برخلاف خیلی از سریال های دیگه هر فصلش جالبتر میشه منظورم اینه ک هرچی جلوتر میره ن تنها کسل کننده نمیشه بلکه جذابتر هم میشه
  پاسخ:
  سلام
  :)
  سلام
  چراما همیشه با دید منفی به مسایل نگاه میکنیم . این فیلم جنبه های مثبت زیادی داشت مثلا اینکه بتونیم دیگران رو با بدی های زیادی به ماکردن بخشیم یا  مثلا تویه بک قسمت این فیلم (فصل ششم قسمت اخر )دیمن با اینکه کارای بدی تو زندگیش کرده جون خودش رو فدایه بقیه میکنه ویک نکته ی دیگه  اینکه به خانواده مون اهمیت بدیم ... نکته های مثبت زیادی داره ولی ماهمیشه نکته های منفی فیلمو در نظر میگیریم :/
  به نظر من این جور فیلما و سریال ها فقط تاثیر لحظه ای رو ادم میزاره.من خودم در حین فیلم دیدن شاید تحت تاثیر قرار بگیرم اما بعدش به خودم میگم همش چرت و پرتو تخیله.کسایی که این جور مسایل روشون تاثیر میذاره به نظرم خیلی سطحی و کوته فکرن.برا منم فقط جنبه سرگرمی داره.اینم که شما اگاه سازی میکنی رو نظر امثال من تاثیر بیشتر میذاره،،،مرسی
  پاسخ:
  روی خودآگاه شاید تاثیرش لحظه باشه
  اما در ناخودآگاه تاثیر عمیق تر از این حرف هاست
 • یه فیلم باز
 • ممکنه برای بعضی بی جنبه ها که خیلی وقته خون نخوردی تحریک آمیز باشه اما برای کسی که اینو فقط به عنوان یه فیلم تلقی میکنه هیچ اثری نداره و مثل فیلم های دیگه ستاگه اینجوری باشه من باید برم موزه تاریخ طبیعی به عنکبوت بگم بیا منو گاز بگیر من مرد عنکبوتی شم! یا برم لباس رابین هود تن کنم بشم مثل شخصیت ارو !
  راجع به این نماد هایی هم که میگی اولا ت همه فیلم های هالیوودی وحتی بعضی فیلمای خودمون این نمادا کم نیستن دوما مگه نشون دادن یه نماد اینقدر میتنه تاثیر داشته باشه؟
  من نمیدونم تو وامثالت چه کسانی هستین و علاقه ای هم ندارم فقط اینو میدونم که هر وقت یه فیلم پر طرفدار میاد و من و شما نمیتونیم عینشو بسازیم از روی حسودی همچین چیزایی مینویسیم.
  داستان های قوی و بعضی چیزای دیگه باعث میشه مردم جذب  هالیوود بشن. از مردم انتظار نداشته باشین بشینن فیلمای یه گرونی صداوسیما رو ببینن که اولشو میبینی آخرش معلومه
  یکم واقع بین باشیم.
  پاسخ:
  کاش اول نظرات قبلی رو می خوندین
  آدرس تون رو هم میذاشتید که جوابم رو هم بشنوین.

  در مورد "خون خوردن" منظور تاثیر گذاری فیلم بر ذائقه است نه حالا صرف خون خوردن فقط؛ این بحث که رسانه می تونه روی ذائقه، علائق و ارزش ها و عادت های ما تاثیر بگذاره یه موضوع مطرح توی روانشناسی اجتماعی و حوزه ی رسانه است! کتاب «جامعه ی نمایش» رو پیشنهاد می کنم بخرید بخونید. 

  در مورد نماد هم، من کی گفتم نماد نباید تو فیلم باشه؟ بله ما سینمای ما هم می تونه از نمادهای مختلف استفاده کنه. اما چه نمادی و با چه هدفی؟

  منظورتون از من و امثال من کیه؟ بگید تا آشنا بشم باهاشون. من کارگردان نیستم که چون نمی تونم یه فیلم پر طرفدار بسازم به این فیلم های پرفروش حسودی کنم! من هم این سریال رو تا فصل 5 دنبال کردم و نظر و برداشت شخصیم رو تو وبلاگ شخصیم نوشتم. شما مشکلی دارید؟

  تو کامنت های قبل گفتم، اینجا هم میگم: در اینکه سینمای هالیوود قوی ترین سینمای دنیاست شکی نیست. و در اینکه فیلم های ما معمولا نمی تونن اون استانداردها رو داشته باشن هم حرفی نیست. و من فوق العاده واقع بین هستم. 

  حرف اصلی این پست این نبود که نرو و این فیلم ها رو نبین. من نمی تونم برای کسی تعیین تکلیف کنم. اون هم در حالتی که خودم دیدم. میگم ارزش دیدن نداره(نظر شخصی) و حالا اگر می بینی بفهم داری چی می بینی. همین. 
  با این که هنوز در حال تماشای این فیلم هستم و خیلی کنجکاو به ادامه این فیلم هستم اما واقعا از این نظر بهش نگاه نکرده بودم ستاره پنج پر توش خیلی واضح بود این یک مورد رو فهمیدم اما بازم ممنون از نقدتون  در ضمن میل به خوردن خون با این که ذاتا انسان بدش میاد اما در من ایجاد شد ولی من این فیلم از دوستام گرفتم و واقعا معتاد شدم امیدوارم بتونم دوست هام رو هم آگاه کنم خودم هم از این فیلم دست بکشم اما باید قبول کرد که برای ساختن خیلی زحمت کشیده شده اگه دقت کرده باشید به این که همه فیلم های هالیوودی دارای منظور خواستی است کاری نداریم اما همه اونها یک اثر هنری عالیه توی کدوم یک از فیلم های ایرانی این قد جذاب و تخیل گنجانده شده نمیشه از حق گذشت که انسان به سمت خودش میکشه
  پاسخ:
  خواهش می کنم
  خب صنعت سینما توی غرب متولد شد و رشد کرد
  و مسلما توی این راه تلاش کردن و عرق ریختن! هالیوود سیاه ترین و کثیف ترین محتواها رو تو یه قالب قشنگ تحویل مخاطب می دده
  اما ما متاسفانه بهترین محتواهای انسانی و بشری رو تو قالب های غیرجذاب ارائه می کنیم. اونها نتیجه ی تلاش شون رو میگیرن.
  سلام
  لطفا بهم بگید آخر رابطه الینا با استفن درست میشه اینا دوباره عاشق هم میشند یا نه
  پاسخ:
  سلام عزیزم 
  ای جانم! :)
  می خوای برم از فیلمنامه نویسش بپرسم؟
  خودتو درگیر نکن. اینا عمر روابط شون مثل عمر گل می مونه :))

  گنقدت جالب بود.. خصوصا حرفی که گفتی باید با دید باز دیده بشه.. فقط ایراد گرفتن ب این که چرا از ستاره داوود استفاده شده و اینا چرته.. دلیلشم واضحه چون اونا یه سری علایم تاریخی  و سحر امیز هسن

  کلا سریال جالبیه

  موفق باشی


  پاسخ:
  منظورم این بود چرا اصل اومدن از علائم فراماسونرها استفاده کردن. هیچ وقت علائم استفاده شده تو فیلم ها رو دست کم نگیرید 
  ممنون
  سلام
  نقد قوی ای نداشتی اما به عنوان کسی که سعی کرده از دیدگاه خودش و در حد سواد خودش قدمی جلو بیاد و تحلیلی انجام بده قابل تقدیر هس
  با نظرات بعضی از بچه ها موافقم اما این فیلم در حدی نیست که ادم خیلی ساده از کنار اون بگذره
  از ویژگی های خون اشام های سریال گرفته تا اهنگ های زمینه ای این سریال هدف از ساخت سریال و حتی تا اعدادو تاریخ های گفته شده و افسون ها هر کدوم با هدفی خاص و برنامه ای که در پشت اون قرار داره هر کدوم جای برسی عمیقی داره
  ممنون از نقدتون
  پاسخ:
  درسته نقدم قوی نبود چون بعنوان یه مخاطب نقدش کردم نه منتقد
  ممنون از نظرت :)
  من دنبال کننده این سریال هستم چیزاییی که میگی راسته مخصوصا وقتی که مسئله جاودانگی باور های دینیت رو خراب میکنه
  اشتیاق به خون خواری هم درسته من این حس رو توی خودم میبینم و علاقه زیادی به بریدن کف دستم دارم(مثل بانی بنت) من تهاجم فرهنگی رو قبول نداشتم وندارم اما فیلم ها وسریال هایی که برخلاف باور های فرهنگ ماست واقعا می تونه تاثیر گذاروشاید هم مخرب باشه باشه
  پاسخ:
  سلام
  تهاجم فرهنگی یعنی همین هایی که گفتید
  یعنی القای یکسری ذهنیت ها و افکار که بروزش توی رفتار و اعمال دیده میشه(مثلا تمایل به خونخواری=زخمی کردن بدن. گرچه معمولا این فیلما ناخودآگاه آدم رو هدف قرار میدن. چون هنوز به خاطر ریشه های سنتی و مذهبی تقریبا اختیار خودآگاهمون رو داریم!)
  اتفاقا خیلی قشنگه. منکه خیلی دوستش دارم. برای گذروندن وقت عالیه. درسته اهانت هایی به قانون طبیعت و مرگ شده ولی به نظر من خیلی قشنگه.
  پاسخ:
  اکی :)
  سلام.من خیلی دوست دارم بدونم چراتواین سریال خون اشام فقط باچوب کشته میشه,گل شاه پسندبراش سمه,توخونه ای که مالک دائم داره اجازه ورود میخواد؟اگه میشه لطفایه سایت معرفی کنیدتامن بتونم جواب سوالاموبگیرم ممنون میشم.یاحق
  پاسخ:
  سلام
  اینا رو باید از نویسنده و کارگردان فیلم بپرسی :)
  ولی گویا تو افسانه هاشون این چیزا (کشته شدن با چوب) نوشته شده و اینها بهش پر و بال دادن.
  بعدم اینکه نوشتن این جور چیزا فقط یه کم تخیل می خواد و دیوانگی.میشه هزارتا قانون نوشت برای خوناشاما :)
  سلام به نظر من خیلی کامل و دقیق به نکته های فیلم برداخته بودید و دقیقا همینطوره مخصوصا در مورد به سخره گرفتن مرگ.تو این سریال انگار هیچ قانونی برای جادو و مردن وجود نداره و هروقت که نویسنده دلش می خواد یه اتفاقای بی معنی میوفته که تا قبل از اون اصلا امکان نداشت.
  پاسخ:
  مرسی از نظرت :)
  من از 2009 پا به پای این سریال پیش اومدم تا الان که قسمت سوم فصل ششم اومده. چرا به این فکر نمیکنی که سریالایی که واسه نوجوان هاشون می سازن اولن چه هزینه ها و اتاق فکر هایی پشتشه. چقدر موفق و پر بیننده است. و آیا میتونی سریال ایرانی ای رو مثال بزنی که چنین باز خوردی داشته بوده باشه؟ مسلمه که موفق خواهند بود. چون رو نسل نوجوانشون سرمایه گذاری میکنن. حالا چه سرمایه گذاری ای؟ نماد گرایی؟ برداشتن زشتی و قبح خونخواری؟ نه. اونا دارن به نوجووناشون میگن ببین هرچی هم که بد باشی حتی اگه ذاتاً موجود بدی باشی باز هم میتونی انسان باشی و انسانیتت روشن بمونه. چقدر تلاش می کنن انسانیتشون خاموش نشه. حتی منفور ترین شخصیت هایی مثل کلاوس و ربکا هم نقطه ضعف هایی دارن که با اونا تونستن سر به راه شن و دست از دشمنی با دنیا و آدم ها بردارن. درسته خون میخورن اما آرم ها رو دوست دارن. گرگینه ها وقتی به نفرین دچار میشن که کسی رو بکشن. هر کی قتل انجام بده رو سیاه و کریه المنظر میشه. غیر از اینه؟ و این متفاوته با وادار کردن نوجوون ها و جوون ها برای گفتن مرگ بر آمریکا و فلان و بهمان.!
  گفتی مثلت عشقی و آزادی رابطه. مهم ترین چیزی که برا همه شخصیت های این فیلم وجود داره حفظ بنیان خانواده است. الینا ابتدا با استفن تمام کرد بعد سراغ دیمن رفت. تازه با استفن تمام کرد چون حس کرد عشقش خالص نیست. کلاوس تمام تلاشش برای دور هم جمع کردن خانواده اش بود. وقتی فهمید داره پدر میشه همه اشتباهاتشو کنار گذاشت. حالا شما چند تا مرد زن و بچه دار رو میشناسین که دوست دختر و زن صیغه ای دارن؟ چند تا زن رو میشناسین که دوست پسر دارن و خیانت می کنن؟
  گفتی نماد گرایی، آمریکایی ها یهودی ان و مسیحی و ارتباط زیادی با تاریخ سرخپوستی آمریکا دارن. خوب چکار کنن؟ بیان سفره هفت سین بندازن؟ یا علم حضرت عباس بلند کنن؟ هر کسی تو هر کشوری هست برای ساخت فیلماش از نماد های کشور خودش استفاده میکنه.
  گفتی جادو و جنبل، سریال کاملن سریال پست مدرنیه. و به عمد این همه به جادو اهمیت داده میشه. برای فهمیدن تفاوت فیلمای پست مدرن با غیر پست مدرن لطفن برین مطالعه کنین. تو این مقال نمی گنجه.
  ممنون و موفق باشید

  این گونه سریالا قدرت واقعی هالیوودو نشون میده وهمچنین ضعف کشورمون در ساخت این قبیل سریال های داستانی .
  اگه فرض کنیم که دنیای هنر وخصوصا فیلم سازی یک میدون جنگ جدا هست
  میبینیم که دشمنامون چقد قوی و سازمان یافته هستن و خودمون به طور مضحکی بی سلاح وبی دفاع هستیم
  این قبیل سریال های امریکایی باید سر مشق صدا سیمای کشورمون باشه .منظورم صحنه های مثبت 18 و غیره نیست .منظور من کشندگی داستان و جذابیت اتفاق های داستانه که ادمو به معنای واقعی کلمه جادو میکنه
  من میتونم واستون یک مثال بزنم :ما در مقابل سریال ومپایر دایریز هیچ فیلمو سریالی نداریم که در برابرش علم کنیم .سرشناس ترین سریال های کشور ما سریال های مختار نامه و ستایش هستن که سر صدای ملت خودمونم در اورد چه برسه به اینکه بخواهیم اونو به دنیا عرضه کنیم و مخاطب میلیاردی جذب کنیم .تا وقتی که خودمون در این زمینه قدرتمند نباشیم هر کشوری با هر صنعت سینما سازی ای میتونه روی ما تاثیر بذاره چه خود اگاه و چه ناخوداگاه . و اینم هم قابل ذکره که ما حتی نمیتونیم شبکه هامونو پر کنیم و مشتری سریال های ابکی کشور کره هستیم !
  به نطر من خیلی فیلمه قشنگی ست مخصا بازیگر هاش و به نظر من دیمن از همه جیگر تره و من با نظر شما مخالف هستم
  پاسخ:
  ok
  حرفی که زدی درسته
  ولی من کاری به این چیزا ندارم
  واسه فیلمش زحمت زیادی کشیدن و به نظر من هم فیلم قشنگیه
  من کاری به نماد ها و این جنگولک بازی ها ندارم
  فیلمشو دوست دارم و دنبال هم میکنم
  نقد شما هم محترمه
  ولی به منظر من بهتره همه فیلمو ببینن و خودشون قضاوت کنن
  پاسخ:
  ممنون که خوندی و نظر دادی :)
  من که نمیگم نبینن
  فقط میگم آگاهانه ببینن
  یعنی بفهمن محتوا چیه. تحت تاثیر قرار نگیرن.
  گرچه زیاد دیدن اینطور سریالا ناخودآگاه رو سبک زندگی و نگاه آدم به زندگی تاثیر میذاره.

  سلام دوست خوبم!

  نمیدانم تو چرا خیلی وقتها مثل من فکر میکنی! این موضوع ذهن من را هم خیلی وقت بود مغشوش کرده بود .. بدون اینکه پیش زمینه ای درموردش از کسی بشنوم..قطعا ماجرایی پشتش هست.. در این مورد بخصوص میشود هتل ترانسیلوانیا را مثال زد که خودش اواخر فیلم اشاره میکند که خوناشام ها و موجودات ماورایی از جمله زامبی ها و ...موجودات دوست داشتنی هستند و مردم در گذشته اشتباه میکردند و حالا جامعه به آنها علاقه مند است..جادو جنبل هم که سر دراز دارد!در یک نقد دیدم اولین فیلمش بر میگردد به اوایل  قرن20!..حتی قبل تر از اولین جن گیر...درضمن متن بالایت را هم خواندم

  آنکه من به ذهنم میرسد و خودم هم درگیرش هستم این است که اگر به آنچه میدانیم درست است عمل نکنیم بی دلیل و بیهوده درگیر میشویم...

  یاحق 

  پاسخ:
  سلام مهربون

  اینکه خیلی خوبه از نظر من (:
  به نظر من هالیوودی ها هیچ فیلمی رو بدون هدف نمیسازند برخلاف شعارای لیبرالیستی شون(هنر برای هنر).
  مساله ی محبوب جلوه دادن خوناشام ها هم حتما یه هدفی داره و لابد قرار یه نقشی رو تو نقشه شون داشته باشن!!

  آنچه می دانیم درست است... نمی دونم... فکر کنم وسواس فکری گرفتم
  ممنون از نظرت(:


 • خارج ازچارچوب
 • اگه مثل شما به دید نقد دیده بشن خیلی خوبه.بدبختی ما اینه هرچی از اون طرف میاد با آغوش باز و بی قید و شرط قبولش میکنیم.ازون طرف یکی مثل من که ادعاش میشه نشسته و فقط حرف میزنه که وای این فیلما رو ساختن تا ذهن ها رو تسخیر کنن...بدون این که دنبال این باشم خودم از این ابزار استفاده کنم.
  پاسخ:
    بله دقیقا الان دیوار  ِ شنید :دی
  منم خسته م از حرف زدن... ولی با شرایط ِ ...ای که درست کردم واسه خودم هیچ کاری از دستم برنمیاد
  جز اینکه بنویسم تا یادم نره...شاید موقتا!
  .. متاسفانه شاهد تاثیر زیاد این فیلمـ روی آدمـ های دور و برمـ بودمـ .. دقیقا همین چیز هایی که گفتی ..
  پاسخ:
  متاسفانه توی قبح زدایی از یه سری مسائل خیلی موفق ان...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی