اینجا چراغی روشن است

مجلس ِ امام

سه شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۲۳ ب.ظ

نشسته ام توی مجلسی که به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام بر پا شده است.

خانمِ مولودی خان می خواند: "فدای خال ِ لب ِ تو، نگاه و چشم مست ِ تو"

از قافیه نداشتن اشعارش بگذریم... . حالا گیریم جناب حافظ در عرفانی ترین لحظه ی ممکن از خال و خط و لب می گوید تا دگم را از غیر دگم سوا کند. این دلیل نمی شود هرکس، در هرجمعی به هر بهانه ای سخن از چشم و لب و خال وسط بیاورد!

بعد طبق معمول اینگونه مراسم، مولودی خان - که نقش مجری را هم ایفا می کند- شکلات پرت می کند توی سر و کله ی ملت. و ملت دست و پا می شکنند برای جمع کردن شکلات ها. در این بلبشو نه پیر به جوان رحم می کند و نه جوان به بچه.

در نقطه ی اوج مجلس، وقتی مولودی خوان و ملت تا عرش بالا رفته اند و پایین بیا هم نیستند، صدای زار زدن پسربچه ای از این سوی مجلس هم بر شور جمع می افزاید و هم، باعث می شود مادرش از آن سوی مجلس دست ها و پاهای بی شماری را له و لورده کند تا خودش را برساند به بچه ای که شمر هم جلودار ِ عربده کشیدنش نیست.

وقتی سرانجام این دو به هم می رسند، مادر بلافاصله سراغ ضارب را می گیرد و بچه به اتاقی که سایر بچه ها مشغول بازی اند اشاره می کند. مادر و کودک وارد اتاق می شوند ودر بسته می شود.شنیده بودم یکی از خصلتهای امام حسن(ع) تواضع و سخاوت بی دریغ ایشان است. شاید مادر مذکور هم می خواست در این شب عزیز کودکِ ضارب از سخاوت پنجه اش بی نصیب نماند!

صدای مولودی خوان اوج می گیرد:"دستا بالا! به افتخار خودتون و بغل دستی تون". مات و مبهوت چشم می دوزم بهش. امیدوارم بتواند مقصودم را از نگاهم بفهمد.

بعد از مراسم حال خوشی ندارم. یعنی از قبلش هم حال خوشی نداشتم. دلیلش ببیشتر بدبختی های خودم بود و ربط زیادی به ناراحتی از بابت برگزاری اینطور مجالس نداشت. ترجیح می دادم برق ها را خاموش کنند، کمی نوحه بخوانند شاید گریه بتواند سنگینی این مراسم را سبک کند.

هر وقت مولودی خوان داد می زد "دستهاتون رو ببرید بالا تا امام ببینه" خنده ام می گرفت.  نمی توانم درک کنم چطور کف زدن و کل کشیدن می تواند باعث خوشحال کردن ائمه بشود؟ می خندیدم و شاید هم بغض می کردم و فکر می کردم به اینکه واقعا حقِ ائمه این است؟


 +نمی دانم شاید نوشتن تمام اینها توجیهی باشد برای خصلت جمع گریزی ام(خصوصا اینطور جمع ها). یا شاید اصلا زیادی قضیه را بزرگ کرده ام. شاید واقعا باید در اعیاد اینطوری شادی کرد. اصلا مگر من و امثال من چه کرده ایم برای بهتر شدن وضعیت؟ پس شاید حق  نقد کردن(غر زدن) را هم نداشته باشیم. از جانب ائمه... .


 

 • .:.چراغ .:.

نظرات  (۹)

 • خارج ازچارچوب
 • من تا یادم میاد اسم این مجلسا بعد "مجلس زنونه" به "مجلس عوامونه" معروف بوده.خب طبیعیه یکی مثل شما تو این مجلس احساس غریبی کنه!
  پاسخ:
  مجلس عوامونه اسم بهتریه البته

 • حسین بوذرجمهری
 • دعا کوچکترین کاری است که از دست همه‌ی ما بر می‌آید ولی گاهی پشت مسائل کوچک خودمان از یاد میبریم. دعا کار کوچکی است امّا قطعاً نتیجه بزرگی دارد. تو را به خدا قسمتان میدهم مردم غزه را دعا کنید. شب قدر در راه است. 
  پاسخ:
  دعا کردم
  در حد وسعم...
 • حسین بوذرجمهری
 • سلام
  خیلی جالب بود. همدردی میکنم هرچند تا بحال این مراسمهای مسخره رو ندیدم. یک مدل دیگرش را هم بین برخی اقوام دیدم لباسی میپوشند که در عروسی میپوشند!
  مراسمهای مسخره. از منابرشون هم شنیدم و برخی دری وریهایی که این وعاظ خانوم تحویل میدن
  پاراگراف آخر رو منکر میشوم. مشکل از شما نیست. خودتون رو اذیت نکنین
  التماس دعا
  سلام
   قبول باشه....به مناسبت امروز   امام علی (ع) می فرمایند :فرزندم حسن! تو و همه فرزندان و اهل بیتم و هر کس که این نوشته من به او رسد را به امور ذیل توصیه و سفارش می‎کنم:


  1- تقوای الهی را هرگز از یاد نبرید، کوشش کنید تا دم مرگ بر دین خدا باقی بمانید.

  2- همه با هم به ریسمان خدا چنگ بزنید و بر مبنای ایمان و خداشناسی متفق و متحد باشید و از تفرقه بپرهیزید. پیغمبر فرمود: اصلاح میان مردم از نماز و روزه دائم افضل است و چیزی که دین را محو می‎کند، فساد و اختلاف است.

  3- ارحام و خویشاوندان را از یاد نبرید، صله رحم کنید که صله رحم حساب انسان را نزد خدا آسان می‎کند.

  4- خدا را! خدا را! درباره یتیمان، مبادا گرسنه و بی سرپرست بمانند.

  5- خدا را! خدا را! درباره همسایگان، پیغمبر آن قدر سفارش همسایگان را فرمود که ما گمان کردیم می‎خواهند آنها را در ارث شریک کنند.

  6- خدا را! خدا را! درباره قرآن؛ مبادا دیگران در عمل کردن، بر شما پیشی گیرند.

  7- خدا را! خدا را! درباره نماز؛ نماز پایه دین شماست.

  8- خدا را! خدا را! درباره کعبه، خانه خدا، مبادا حج تعطیل شود که اگر حج متروک بماند، مهلت داده نخواهد شد و دیگران شما را طعمه خود خواهند کرد.

  9- خدا را! خدا را! درباره جهاد در راه خدا، از مال و جان خود در این راه مضایقه نکنید.

  10- خدا را! خدا را! درباره زکات؛ زکات آتش خشم الهی را خاموش می‎کند.

  11- خدا را! خدا را! درباره ذریه پیغمبرتان، مبادا مورد ستم قرار گیرند.

  12- خدا را! خدا را! درباره صحابه و یاران پیغمبر، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) درباره آنها سفارش کرده است.

  13- خدا را! خدا را! درباره فقرا و تهیدستان، آنها را در زندگی شریک خود سازید.

  14- خدا را! خدا را! درباه بردگان، که آخرین سفارش پیغمبر درباره این‌ها بود.

  15- در انجام کاری که رضای خدا در آن است بکوشید و به سخن مردم (در صورتی که مخالف آن هستند) ترتیب اثر ندهید.

  16- با مردم به خوشی و نیکی رفتار کنید چنانکه قرآن دستور داده است.

  17- امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید؛ نتیجه ترک آن این است که بدان و ناپاکان بر شما مسلط خواهند شد و به شما ستم خواهند کرد، آنگاه هر چه نیکان شما دعا کنند، دعای آنها برآورده نخواهد شد.

  18- بر شما باد که بر روابط دوستانه ما بین خویش بیفزایید، به یکدیگر نیکی کنید، از کناره‎گیری و قطع ارتباط و تفرقه و تشتت بپرهیزید.

  19- کارهای خیر را به مدد یکدیگر و به اتفاق هم انجام دهید، از همکاری در مورد گناهان و چیزهایی که موجب کدورت و دشمنی می‎شود، بپرهیزید.

  20- از خدا بترسید که جزا و کیفر خدا شدید است. خداوند همه شما را در کنف حمایت خود محفوظ بدارد و به امت پیغمبر توفیق دهد که احترام شما (اهل بیت) و احترام پیغمبر خود را پاس بدارند. همه شما را به خدا می‎سپارم . سلام و دورد حق بر همه شما... .
  پاسخ:
  سلام
  از شما قبول باشه
  ممنون
  سلام
  طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق
  به توفیق الهی در «راه و بی راه» با مطلبی تحت عنوان « راه توسعه سکولاریستی یا تعالی خدامحور» به روزم.
  یا علی
   التماس دعا
  پاسخ:
  سلام
  تشکر. از شما قبول باشه
  محتاجم.
  به شدت درک میکنم این حس و حالو
  پاسخ:
  مچکرم که درک می کنی- 
   پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله :

  عَلیٌّ یَعْسوبُ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمالُ یَعْسوبُ الْمُنافِقینَ؛

  على پیشواى مؤمنان و ثروت پیشواى منافقان است.

  امالى(طوسى) ص 355

  خنده م می گیره از این نوع مجالس

  بعضیا کلا یا گوش نمیدن مولودی خوان چی میگه یا کلا نمیفهمن  همینجوری

  حرکت میدن خودشونو :-D 


  + حال و روز بدی ندارن :) فقط کمتر حرص منودرمیارن .
  پاسخ:
  همین دیگه
  خیلی ها نیستن

  +عجـــبـــ :)
 • مسیحا اشراقی
 • سلام.
  در شادی ما شاد باشید و در غم ما غمگین. این رو به عنوان یک اصل در نظر داشته باشید...
  اما اینکه مراسم با چه کیفیتی و چه نوع اعمالی همراهه، دو نوع نگاه وجود داره؛ یک اینکه شما مجلس رو منسوب به اهل بیت می دونی و به دلیل همین منسوب بودن، اون مجلس رو متبرک می دونی. دوم اینکه می گی نه! شان مجلس باید در شان اهل بیت باشه. 
  پیشنهاد: مسلما ایده آل بودن مجلس خیلی بهتره؛ دفعه بعد پیشنهادتونو تو یه تیکه کاغذ برسونید به صاحب مجلس، یا مولودی خوان...
  پاسخ:
  سلام
  این اصل رو کاملا قبول دارم
  این مجالسم مثل اگثر کارهای فرهنگی تو کشور بهتر از هیچن. کفِ اونچه باید باشه
  پیشنهادتون خوبه ولی عملا اجرایی نیست!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی